header

آب انبار سردار کوچک، میراثی ارزشمند و بزرگ

توضیحات

یکی از مشهورترین اماکن دیدنی استان قزوین مربوط به آب انبار سردار کوچک می‌باشد که با وجود قرار گرفتن صفت "کوچک" در نام آن، نسبتا بزرگ محسوب می‌شود. همانطور که می‌دانید آب انبارها که به تامین منابع آّبی شهر و روستاها کاربرد داشتند، از رایج‌ترین و مهمترین میراث تاریخی ایران به شمار می‌آیند. آب انبار سردار کوچک در سال 1299 توسط محمد حسن خان و محمد حسین خان که از سردارهای محمد شاه و فتحعلی شاه قاجار محسوب می‌شدند، بنا شده است. از آنجایی که این آب انبار متعلق به بردار کوچکتر بوده است، لقب کوچک برای آن استفاده شده است و اشاره‌ای به اندازه‌ی بنا ندارد.

قزوین از دیرباز یکی از شهرهای کم‌آب و خشک کشور ایران محسوب می‌شده‌ است و به همین منظور بر روی ساخت مقاوم و جادارِ آب انبارها، تمرکز بسیاری صورت گرفته است. آب انبار سردار کوچک به دلیل معماری فوق‌العاده و جنبه‌ی هنری چشم‌نواز خود یکی از میراث تاریخی جذاب ایران محسوب می‌شود که هر ساله تعداد زیادی گردشگر و فرهنگ‌دوست را به خود جذب می‌کند.

آب انبار سردار کوچک از کتیبه‌هایی ارزشمند از جنس سنگ مرمر بهره‌مند است که به خط نستعلیق به رشته تحریر در آمده‌اند. از آنجایی که سردار کوچک بزرگترین آب انبار قزوین به شمار می‌آید، گنجایشی 3800 مترمکعبی داشته و دارای 37 پله، 4 شیر و 4 بخارکش در سقف است. این بنای ارزشمند و پابرجا در سال 1355 به لیست آثار ملی ایران اضافه شده است و توسط سازمان میراث فرهنگی به رسمیت شناخته شده است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های قزوین روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟