وقتی نام ایران بر زبان می آید، بی شک ذهن هر کسی را به سمت و سوی تاریخ کهن، تمدنی طولانی و آثاری بکر و باستانی می کشاند. اما ایران فقط با تمدن و آثار باستانی قدیمی شناخته نمی شود بلکه طبیعت چهار فصل و زیبای آن بویژه طبیعت زیبای استان گیلان همیشه زبانزد خاص و عام بوده و هست. آبشار ویسادار هم یکی از مکانهای دیدنی در بخش پره سر شهرستان رضوانشهر, استان گیلان در شمال ایران است. پره سر در کناره جنوب غربی دریای خزر، در مسیر راه بندر انزلی ـ آستارا یا کریدور شمال-جنوب قرار دارد و دارای آب و هوای معتدل خزری می‌باشد. نام این شهر از دو قسمت (پره=محل ماهیگیری) و (سر=پسوند مکان) تشکیل شده‌است.

در اینجا قصد داریم شما را با این آبشار معرکه بیشتر آشنا کنیم، پس بار سفر میبندیم، قدم در جاده میگذاریم و بسوی خطه ای سحرانگیز از شمال ایران میرویم؛ جائی که بتوانیم دغدغه های خود را  به دست پر مهر طبیعت بسپاریم و با تماشای اوج زیبائی سقوط آب از آبشار ویسادار به آرامشی وصف نشدنی برسیم.

 

مسیر رسیدن به آبشار و شگفتی های آن:

آبشار ویسادار در مسیر رودخانه لمیر واقع شده و آب این رودخانه از کوه های تالش سرچشمه میگیرد که به گردنه الماس نیز شهرت دارد و پس از عبور از منطقه پره به دریای خزر میریزد. رودخانه لمیر باعث به وجود آمدن آبشار دیگری به نام اوویار در نزدیکی همین آبشار شده که دیدن آن نیز خالی از لطف نیست.

بیشتر بخوانید: جاده اسالم به خلخال (رویایی ترین جاده ی ایران)

اما قبل از رسیدن به آبشار ویسادار، می بینیم که طبیعت سرسبز و درختانی که سر به فلک کشیدند؛ از دو طرف جاده ما را احاطه کرده اند . این مسیر به قدری زیباست که بی تردید شما را در جائی وادار به توقف میکند تا عکسهای یادگاری بگیرید.

حالا با تماشای تصاویر زیبای این جاذبه چشم نواز،  کمی در رویایتان با ما همراه شوید تا وارد جاده ای پیچ در پیچ در امتداد رودخانه ای در قلب جنگل شویم که قادر است هر لحظه با منظره ای خاص، غافلگیرتان کند، بعد از طی این مسیر مسحورکننده، به اصل ماجرا میرسید که فصل تازه ای از شگفتی های خلقت را به روی شما می گشاید.

اکنون تصور کنید در پایان این مسیر به آبشار نزدیک شدیم، صدای زیبای آب گوشمان را می نوازد و سقوط پر هیاهوی آب چشمانمان را خیره کرده و همچنان که غرق در شکوهش شده ایم، برای دقایقی آرامش را مهمان ذهن خسته خود کرده و دغدغه های روزمره را به باد فراموشی سپرده ایم.

آبی که از ارتفاع 15 متری از دل سنگ ها و صخره هایی که به صورت نیم دایره ای هستند جاری میشود و قطرات خود را بر روی صخره های  لایه لایه و تیره رنگی که همان دیواره های آبشار هستند، می کوباند. آب پس از طی مسافت 15 متری به دل حوضچه ای سقوط میکند که توسط همین صخره ها و دیواره های لایه به لایه آن احاطه شده است.

کمی جلو تر از آبشار هم درختان تنومندی قرار دارد که ریشه های آنها کل زمین را سنگفرش کرده اند . همین نقطه میتواند استراحتگاهی باشد تا گوش جان بسپارید به صدای آبی که صخره ها را میشکافد...

دیدنیها و تفریحات آبشار ویسادار :

  • تماشا کردن آبشار ویسادار از روی پل:

روبروی آبشار ویسادار، پلی فلزی ساخته و تعبیه شده که میتوانید روی آن بایستید و زیبایی های این پل را تماشا کنید.

  • رفتن به بالاترین نقطه آبشار:

به دلیل اینکه آبشار ویسادار کمی پایین تر از سطح زمین قرار دارد پله های صخره ای برای آن تعبیه شده تا گردشگران بتوانند به بالاترین نقطه ی این آبشار بروند و از زیبایی ها ی این آبشار و تماشای سقوط آب در حوضچه بیشتر لذت ببرند.

  • آب تنی کردن در آبشار ویسادار:

اگر اهل شنا و آب تنی کردن هستید پیشنهاد میکنیم آبشار ویسادار را از دست ندهید چرا که یکی از تفریحات رایج گردشگران، آب تنی کردن در حوضچه همین آبشار است که واقعا لذتی وصف ناشدنی دارد.

  • برپا کردن پیک نیک:

در گوشه کنار و اطراف آبشار ویسادار زمین های مسطح و صافی وجود دارند که میتوانید همراه با خانواده و دوستان پیک نیک برپا کنید و لحظات زیبا و فراموش نشدنی را کنار خانواده و دوستان خود رقم بزنید.

  • عکاسی کردن از آبشار و محیط آن:

همانطور که قبلا گفتیم علاوه بر آبشار ویسادار مسیر رسیدن به آن هم یک مسیر زیبا برای عکاسی هست و پیشنهاد میکنیم حتما لحظات زیباتون رو در کنار این آبشار ثبت کنید.

  • خرید عسل طبیعی:

یکی از منابع درآمد اهالی منطقه رضوان شهر که آبشار ویسادار درا آن قرار دارد پرورش زنبور عسل و همچنین تولید عسل میباشد. عسل این منطقه از شهرت خاصی برخوردار است که سالانه گردشگر های زیادی را راهی این آبشار میکند.

  • خدمات و امکانات  رفاهی:

در نزدیکی آبشار ویسادار کلبه ها و آلاچیق های چوبی قرار دارد که برخی از آنها قهوه خانه های سنتی هستند که میتوانید در آنها استراحت کنید یا چایی و نوشیدنی نوش جان کنید. برخی دیگر از این کلبه ها هم محل بازی کودکان و همچنین محل فروش صنایع دستی میباشد.

دلیل نام گذاری این آبشار:

ویسادار یک واژه ی تالشی است که زبان شناسان معنا و مفهوم دقیقی را برای آن بیان نکرده اند. اما برخی افراد میگویند نام این آبشار از کلمه  ووزه دار به معنی درخت گردو آمده است. برخی دیگر معتقدند که ویسادار تشکیل شده از دو بخش ویسا به معنی ارسال کردن و دار به معنی درخت میباشد. اما نظر بیشتر کارشناسان این است که نام این آبشار در زبان گیلکی به معنای سایه ی درخت بید میباشد.


بهترین فصل برای سفر به این منطقه:

به دلیل آب و هوای معتدلی که حاکم بر این منطقه میباشد بهترین ایام برای سفر به این منطقه ماه های فروردین-اردیبهشت-خرداد-شهریور و اوایل مهر میباشد که رطوبت هوا به نسبت کاهش میابد.


محل اقامت:

در سفر به آبشار ویسادار میتوانید در هتل ها یا مهمان سراهایی که در اطراف این منطقه ساخته شده اند اقامت کنید. همچنین محل هایی برای ایجاد کمپ در اطراف این آبشار تعبیه شده که میتوانید از آنها استفاده کنید.


ملزومات سفر:

اگرد در فصل پاییز یا زمستان میخواهید به این آبشار سفر کنید پیشنهاد میکنیم  حتما لباس های گرم و چتربه همراه داشته باشید چون ممکن است باران و سرما شما را غافلگیر کند.

و بالاخره دیدنی های اطراف:

در کنار بازدید از آبشار ویسادار می توانید از آبشار آسیابگا در امتداد رودخانه شفارود، آبشار آووبیار، ساحل جنگلی گیسوم، گردنه حیران، آبشار لاتون، جنگل فندقلو و قلعه لیسار نیز دیدن کنید.

  

به امید آنکه روزی ایران گردیمان را کامل کنیم که ایران ما پر از زیبایی های بی نظیر است .laugh

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم...