وجود آبشاری در ارتفاع که از دل صخره سنگی سرچشمه می گیرد نشانگر هرچه تمام زیبایی های عالم است  طبیعتی  که به واسطه ی این آبشار پدید آمده است و درختان کهن سال که سالیان درازی در کنار این آبشار قدعلم کرده اند گویای قدمت و تمدن این سرزمین است.اگر قصد دیدن این اثر بی همتا را دارید باید به لرستان سفر کنید. آبشاری درجنوب شرقی خرم آباد در غرب گردنه نوژیان در روستای وارک واقع شده است که آبشار وارک نام دارد. بخشی از جاذبه های تاریخی و طبیعی در استان لرستان قرار گرفته است از جمله این جاذبه ها تفرجگاه نوژیان است که در زمره جاذبه طبیعی است ودر نزدیکی آبشار وارک هست این مکان تفریحی که به ثبت ملی رسیده است فاصله ی چند دقیقه ای با آبشار وارک دارد همین امر منجرب به ارزش و اهمیت آبشار شده است.

روستای وارک خود قسمتی از زیبایی های این منطقه محسوب می شود که در همسایگی اصفهان،خوزستان،چهارمحال بختیاری است و از آب و هوای نسبتا گرم برخوردار است اهالی روستا ازکار کشاورزی و دامداری امرار معاش می کنند و به دو زبان لری،فارسی محلی(کوهمره ایی)صحبت می کنند.و یکی از راه های رسیدن به این آبشار رودخانه ای است که هفتمین رتبه را بین همه آبشار های لرستان به خود اختصاص داده است . آبشار وارک دو طبقه ای است فاصله ی این طبقات 15کیلومتر هست این آبشار از نوع پلکانی است و از جریان آبی که از بالای صخره می گذرد سرچشمه می گیرد.از خصوصیات این اثر می توان به پر آب بودن آن در تمام فصول اشاره کرد اگرچه گاها کم آب شده ولی تا کنون هرگز خشک نشده است. در مواقع کم آبی حجم آب متغییر می شود در طبقه اول ارتفاع به 7 متر با عرض تاج 12 متر می رسد وطبقه دوم به ارتفاع 15/5 متر با عرض تاج 56/5متر می رسد .

در زمستان سراسر این منطقه با برف پوشیده می شود هوای سرد و مسیرناهموار سفر را سخت می کندولی بهترین زمان سفر در فصل تابستان است که می توان لحظات خوشی را در کنار خانواده رقم زد. از محبوب ترین تفریحاتی که می توان در این جا داشت آبتنی کردن در آب خنک آن هست.در شش ماه اول سال که هوا رو به گرمی می رود سراسر این منطقه مملو از پوشش گیاهی درختان بلوط،گلابی،زالزالک،انجیر کوهی و انبوه گیاهان دیگر می شود این محیط بکر زیستگاه مناسبی برای گونه ای ازحیوانات و پرندگان شده است.که توصیه می شود برای حفظ آن از هرگونه آسیب رساندن خودداری کرد. اگر قصد ماندن دارید بهتر است امکانات کافی اعم از چادر مسافرتی ،بنزین،مواد غذایی،کمک های اولیه،لباس گرم و سایر لوازم مورد نیاز همراهتان باشد.