header

آبشار طارم هشترخان

توضیحات

آبشار طارم هشتر خان کجاست؟

آبشار طارم هشترخان یکی از جاذبه های طبیعی طارم در استان زنجان است. این آبشار در دره هشترخان در نزدیکی روستای زیبای لار قرار گرفته است. این دره سرسبز شامل جنگل های انبوه فندق است که مناظر بی بدیلی را خلق می کند. در میان این دره رودخانه ای در جریان است که هشترخان نامیده می شود. اگر مسیر رودخانه را پیش رو بگیرید بعد از پیاده روی دو ساعته در مسیر رودخانه با عبور از میان سنگ های بزرگ و غول پیر، صخره ها و کوه های بلند و درختان کهنسال و قدیمی  به صخره ای می رسید که آبشاری نسبتا پرآب و حدودا سی متری از بلندای آن فرود می آید. 

این آبشار زیبا که از اتصال هشت چشمه جوشان از دل کوه های اطراف روستای لار ایجاد می شود و از بلندای صخرهای بلند و سی متری به درون دره ای سرسبز فرود می آید، سرچشمه رودخانه هشترخان است. اطراف دیوار صخره ای را خزه ها فرا گرفته و آب آبشار در پایین دست حوضچه ای کوچک را تشکیل داده و در نهایت رودخانه را به جریان می اندازد. صخره ها و تخته سنگ های عظیم نیز در پای آبشار و همچنین مسیر رودخانه بسیار چشم نواز است. درختان بلند و سرسبز و انواع گیاهان خودرو نیز مناظر اطراف آبشار را بسیار دیدنی و استثنایی کرده اند.

آبشار طارم هشترخان

در این منطقه علاوه بر درختان فندق می توانید درختان زیتون، زالزلک، تمشک و گردو را نیز ببینید. آبشار در نیمه نخست سال و همچنین اوایل پاییز بسیار دیدنی است و در زمستان به دلیل سرمای هوا و سختی حرکت دسترسی به آبشار اندکی دشوار است. بسیاری از صخره نوردان و کوهنوردان این مسیر را برای پیمایش انتخاب می کنند. صعود از بالای این آبشار نیز بسیار لذت بخش است. برای رسیدن به آبشار هشترخان از جاده تهم به طارم ، پس از طی 50 کیلومتر مسیر به منطقه ای می رسید که به خان چایی شهره است. در این مرحله وارد جاده فرعی شده وابتدا به روستا ی امام کندی و سپس به روستای یحیی آباد می رسید. مسیر خاکی و کمی ناهموار است. 15 کیلومتر آنطرف تر روستای لار قرار دارد. با یک پیاده روی 2 ساعته شما به منطقه هشترخان می رسید. پیمودن این منطقه بدون داشتن اطلاعات کافی و راهنما بسیار دشوار است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های زنجان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟