header

آبشار نوژیان

توضیحات

از آثار ملی ایران که در سال 1387 توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است را می توان به آبشار نوژیان اشاره کرد که رتبه  46 اثر ملی را به خود اختصاص داده است.آبشار نوژیان با ارتفاع 95 متر یکی از بلندترین آبشارها محسوب می شود. این جاذبه طبیعی در استان لرستان در 38 کیلومتری خرم آباد و بین دو کوه تاف و هشتاد پهلو واقع شده است  و یکی از قطب های مهم توریستی به شمار می رود که همه ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. این آبشار در نزدیکی جاذبه طبیعی دیگر به نام آبشار وارک قرار دارد به همین علت همه ساله مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار می گیرد.

منبع اصلی تامین آب آبشار چشمه های طبیعی هستند که در اوایل بهار مملو از آب می شوند اوج زیبایی این آبشار در فصل بهار و تابستان است اگرچه در طول سال گاها کم آب بوده است ولی تا کنون هرگز خشک نشده است به دلیل این ویژگی نام آن را نوژیان یعنی آب زنده گذاشته اند. در کنار این آبشار رودخانه ی کوچکی هم به چشم می خورد که چشمه های متعدد اطراف آن تامین کننده آب این رودخانه هست . آب های موجود در این منطقه از بهترین آب ها به شمار می روند به همین دلیل در پایین آبشار حوضچه هایی جهت پرورش ماهی قزل آلا تعبیه شده است.از قسمت های مهم دیگر این مکان تفریحی کوه تاف است.کوه تاف در بالای آبشار قرار دارد  این کوه علاوه بر اینکه محل رویش گیاهان دارویی است  بهترین مکان برای کوهنوردی است هم چنین آب تنی کردن در آب ازلذت های نابی است که می توان از آن بهره برد.

راه رسیدن به آبشار راحت است این مسیر 32کیلومتر آسفالت هست و 6کیلومتر آن خاکی هست اما هیچ گونه تابلوی رانندگی ندارد علاوه بر اینکه در این جاذبه می توان لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کرد چند شبی راهم می توان در آن جا ماند که البته حتما باید وسایل های لازم از جمله چادر، لباس راحتی ،مواد غذایی،کمک های اولیه به همراه داشت از آن جایی که این اثر طبیعی کمی از شهر دور است هیچ گونه امکانات رفاهی اعم از رستوران و پمپ بنزین در نزدیکی آن نیست. محیط بکر و آرام و طبیعت سرسبز و کوه ها و درخت های فراوان  زیستگاه مناسبی را برای حیوات وحشی فراهم کرده است  اگرچه محیط اطراف آبشار آرام و خالی از هرگونه حیوانات است ولی توصیه می شود برای بازدید از این جاذبه از روشنایی روز استفاده کنید. با گردشگری 724 همراه باشید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های لرستان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟