header

آبشار ماری دره سی، گشتی در طبیعت زیبای زنجان

توضیحات

با آب شدن برف های زمستانی بر بالای کوه های منطقه سرخ آباد و آغاز بارش باران های فصلی و در نهایت جریان یافتن آب های سطحی، آبشاری ده متری در نزدیکی روستای ماری پدید می آید. این آبشار زیبا در منطقه حفاظت شده سرخ آباد واقع شده و طبیعت اطراف آن نیز از  چشم انداز بسیار زیبایی برخوردار است. آبشار با گرم شدن تدریجی هوا، تبخیر آب و همچنین کاهش بارندگی در فصول گرم سال کاملا خشک می شود. این آبشار به همراه روستای ماری در منطقه حفاظت شده ویژه سرخ آباد(سهرین) از توابع شهر ارمغانخانه قرار دارد.

منطقه سرخ آباد مجموعه ای از کوه ها، تپه ها، دشت های وسیع، مزارع و باغات روستاییان، آبشارها و رودخانه ها است که از لحاظ بوم شناسی جزو مناطق ویژه به حساب می آید. این منطقه که از سال 1375 تحت حفاظت قرار گرفته و جزو مناطق شکار ممنوع است یکی از زیستگاههای امن آهوی این منطقه میباشد. اگر سری به این منطقه خوش آب و هوا بزنید علاوه بر آهوان زیبا پلنگ، کل و بز وحشی، تشی، کبک، شاهین، هوبره، تیهو، لک لک سفید، باکلان، افعی زنجانی و حتی انواع ماهی و سایر حیوانات را خواهید دید که البته گاهی خساراتی را به مردم روستاهای این منطقه وارد می کنند.

متاسفانه برخی افراد قانون شکار ممنوع این منطقه را زیر پا می گذارند که به شدت مورد برخورد سازمان حفاظت از محیط زیست قرار می گیرد. ماجرای شکار غیر مجاز یک قلاده پلنگ کمیاب در این ناحیه بسیاری را متاثر کرد. این منطقه علاوه بر این تنوع زیستی حیوانی انواع پوشش های گیاهی همانند گردو، ارس، زالزالک وحشی، انار وحشی، زیتون، گون، چوبک، ثعلب، آویشن و.... را نیز در خود جای داده است. این منطقه با آب و هوای مدیترانه ای معتدل و دارا بودن چشم اندازهای زیبا و همچنین پوشش گیاهی و جانوری متنوع یکی از زیباترین مناطق حفاظت شده استان است. روستای ماری در توابع شهر ارمغانخانه چیزی در حدود 50 کیلومتر با شهر زنجان فاصله دارد. 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های زنجان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟