header

آبشار قلعه جوق

توضیحات

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی چشم نواز استان آذربایجان غربی آبشار زیبای قلعه جوق است. این آبشار بلند و زیبا در فاصله پنج کیلومتری شهر ماکو و در مجاورت روستای قلعه جوق قرار گرفته است. ماکو یکی از شهرهای مرزی ایران است که در همسایگی ترکیه قرار گرفته است و بزرگترین منطقه آزاد ایران محسوب می­ شود. روستای قلعه جوق نیز در 5 کیلومتری این شهر و در مجاورت ارتفاعات بلند و برف گیر قلعه جوق قرار گرفته است و دارای طبیعی زیبا و کوهستانی با آب و هوای مطبوع است که بیشتر با عمارت عزت الله خان یا عمارت سردار ماکو شناخته می شود. علاوه بر ارتفاعات قلعه جوق عبور رودخانه مشهور زنگمار و رودخانه قره سو از مجاورت روستای قلعه جوق نیز سبب طراوت و سرسبزی بیشتر این منطقه شده است.

رودخانه زنگمار یکی از مهم ترین رودخانه های ماکوست که تاثیر بسزایی در شکل گیری اقلیم این منطقه دارد و از کوه های مرزی ایران و ترکیه یعنی آرارات سرچشمه می گیرد. این  دو رودخانه در نزدیکی روستای قلعه جوق به یکدیگر می پیوندند. آبشار زیبای قلعه جوق که در ارتفاعات بلند و بکر قلعه جوق متولد می شود بر اثر حرکت رودخانه زنگمار در این ارتفاعات پدید آمده است. این آبشار چیزی قریب به هشتاد متر ارتفاع دارد و اگرچه در تمام فصول سال آنچنان پرآب نیست اما به دلیل داشتن طبیعتی بکر و چشم نواز و ارتفاع زیاد منظره هیجان انگیزی را بوجود آورده است. آب رودخانه پس از سقوط از بلندی صخره و ایحاد آبشار قلعه جوق به مسیر خود ادامه داده و همراه با رودخانه قره سو به سمت شهر ماکو حرکت می کند.

زنگمار  پس از طی کردن مسیری نسبتا طولانی ماکو را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم کرده و در نهایت به رودخانه ارس بپیوندد. حضور درختچه ها و بوته ها در پایین دست این آبشار زیبا و سنگی نیز بر زیبایی و چشم نوازی محیط اطراف آبشار افزوده است. مسیر دسترسی به آبشار نیز سرسبز و با طراوت است. فصل بهار پرآب ترین روزهای آبشار زیبای قلعه جوق است و طبیعت اطراف آن نیز بسیار زیبا و باطراوت است. در نزدیکی این آبشار می توانید سری به سایر جاذبه های طبیعی ماکو همانند دره باغی بزنید و از طبیعت بکر و چشمگیر ان نهایت استفاده را ببرید. ماکو پر از جاذبه های تاریهی متعددد نیز هست که هر ساله گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می نماید.

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان غربی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟