header

آبشار عرب دیزج

توضیحات

استان ارومیه دارای طبیعتی بکر و بی نظیر است. یکی از زیباترین جلوه های طبیعت در این استان آبشارهای متعدد فصلی و دائمی این استان است. یکی از این آبشارهای دائمی آبشار زیبای عرب دیزج است. این آبشار زیبا در نزدیکی روستای عرب دیزج قرار گرفته است. روستای عرب دیزج از توابع آواجیق بخش دشتک  در شهرستان زیبای چالدران است. شهرستان چالدران به داشتن آب و هوای معتدل و بسیار دلچسب شهره است.  فاصله آبشار از مرکز شهرستان چالدران یعنی شهر سیه چشمه سی و هفت کیلومتر و از شهر ماکو 24 کیلومتر است. فاصله آبشار تا روستای عرب دیزج نیز در حدود دو کیلومتر است و اطراف آن را مناظر سرسبز و بسیار زیبایی در کنار کوه ها و دامنه های زیبا فرا گرفته اند. کوه های بلند و صخره هایی عمودی شکل که در کنار دامنه های سرسبز منظره چشم نوازی را بوجود آورده اند.

برای رسیدن به این آبشار زیبا باید مسیر جاده آواجیق به چالدران را در پیش بگیرید. این جاده که در انتها به ماکو منتهی می شود از میان روستای عرب دیزج عبور می کند و به راحتی شما را به آبشار می رساند. این روستا که در زمره روستاهای مرزی محسوب می شود یکی از روستاهای پرجمعیت این منطقه محسوب می شود. اطراف آبشار نیز به دلیل رویش انواع  اقسام گیاهان داروئی و خوراکی مقصد بسیاری از اهالی شهرها و روستاهای اطراف در چالدران است. راه دسترسی به بشار در چند سال اخیر بهبود بخشیده شده است تا گردشگران بیشتری بتوانند از این موهبت الهی بهره ببرند.  آبشار عرب دیزج در بین مردم به شرشر مشهور است. شرشر در زبان شیرین ترکی به معنای آبشار است. در سال های اخیر چندین آلاچیق در دامنه کوه مشرف به آبشار برای اقامت گردشگران ساخته شده است.

آب این آبشار در فصل بهار به بیشترین حد خود می رسد و پس از سقوط از بلندای صخره در قالب یک رودخانه پرآب از نزدیکی روستا عبور می کند. این آبشار در زمره آبشارهای دائمی است ولی حجم آب آن در فصول تابستان و پاییز کاهش پیدا می کند. در فصل تابستان به دلیل آب و هوای مطبوع و متعادل این منطقه گردشگران بسیاری خود را به این آبشار زیبا می رسانند. یکی دیگر از جذابیت های اطراف این آبشار وجود غارهای متعددد در دل کوه های مشرف به آبشار عرب دیزج است که علاقمندان بسیاری را به سوی خود جلب می کند. چشمه ای نیز در نزدیکی این آبشار از دل زمین می جوشد که دارای آب گازدار است. بنابر گفته بومیان منطقه آبشار دیگری در نزدیکی این آبشار در این منطقه قرار دارد که دسترسی به آن مستلزم اندکی کوهنوردی در مسیر سنگلاخی است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان غربی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

آبشار عرب دیزج
کاربر مهمان ۱۳۹۹/۱۲/۲۴
خیلی کار مال خود بی یه واقعاً من نظر میدم که این برنامه دا نصب کنید حتما
آبشار عرب دیزج
کاربر مهمان ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
با.سلام.لذت.بردم.ممنون...
مجتبی تواضع
مجتبی تواضع ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
سلام به شما دوست عزیز ❤ موفق باشید