header

آبشار سوله دوکل

توضیحات

یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان آذربایجان غربی آبشار سوله دوکل است. سوله دوکل واژه ای کردی و به معنای آبشار دود است. این آبشار زیبا و بلند بالا در منطقه ای به نام مرگور که از توابع سیلوانه است قرار گرفته است و به علت حجم بالای آب به هنگام برخورد با سنگ های پایین دست آبشار، ذرات آب به هوا برخواسته و متلاشی می شوند و بدین ترتیب اطراف آبشار بخارآلود به نظر می رسد. همین علت سبب شده تا این آبشار به آبشار دود شهره شود. سیلوانه یکی از شهرهای شهرستان زیبای ارومیه است و آبشار سوله دوکل نیز در فاصله 61 کیلومتری از شهر ارومیه قرار گرفته است. این آبشار زیبا در نزدیکی روستایی به نام سوله دوکل و در دامنه ارتفاعات دالامپر قرار گرفته است.

کوه دالامپر دارای ارتفاعی بالغ بر 3400 متر  است و دامنه های آن را طبیعتی زیبا و سرسبز فراگرفته است. دالامپر که در زبان بومی این منطقه به معنای کوه عقاب است یکی از بلندترین ارتفاعات استان آذربایجان غربی و محل زندگی عقاب های متعدد است. این کوه بلندبالا که در منطقه مرزی ایران، ترکیه و عراق واقع شده، مامن یخچال های طبیعی است و در اغلب سال در قله های خود دارای برف و یخ است. آبشار سوله دوکل نیز از بلندای صخره های زیبا و پرابهت این ارتفاعات فرومی ریزد. این آبشار یکی از سرشاخه های رودخانه مشهور باراندوز است. چمنزارهای بلند اطراف آبشار به همراه آب و هوای مطبوع از دیگر عوامل جذابیت این آبشار دائمی و پرآب است.

این آبشار زیبا چیزی قریب به 40 متر ارتفاع و در حدود ده متر عرض داشته و حجم آب آن بخصوص در ابتدای بهار بسیار زیاد است به طوری که صدایی مهیب از این آبشار به گوش می رسد. آب آبشار پس از فرود از بلندای صخره در قالب رودی باریک به مسیر خود ادامه می دهد. برای رسیدن به این آبشار می توانید از مسیر شهر ارومیه به سمت جاده بند حرکت کرده و پس از پشت سر گذاشتن سد مشهور شهرچایی مسیر را ادامه داده تا به سه راهی راژان برسید. در این سه راهی مسیر سمت چپ را که به سوی زیوه می رود پیش رو گرفته و در مسیر پیش رو با مشاهده تابلوی روستای هاشم آباد، زیوه و دیزج عازم روستای دیزج می شویم. پس از گذر از دهیاری دیزج و مرگور به روستای گسیان و سپس روستای کوله بی و در نهایت روستای سوله دوکل خواهید رسید.

در بین راه حتما تابلوی آبشار سوله دوکل را خواهید دید. یکی دیگر از مسیرهای دسترسی از شهر اشنویه است که پس از رسیدن به روستای گسیان باقی مسیر همانند مسیر اولی است. مسیر دسترسی به این آبشار تا رسیدن به روستای کوله بی کاملا آسفالت است اما از انتهای این مسیر به بعد با مسیر نسبتا ناهموار و خاکی روبرو هستید. دسترسی به آبشار پس از پارک وسیله نقلیه در پارکینگ نزدیک آبشار نیازمند اندکی پیاده روی است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان غربی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟