نزدیک به 400 آبشار در کشور وجود دارد که خوشبختانه آذربایجان غربی نیز  از این موهبت الهى بى بهره نیست و از آبشارهای زیبایی همچون شلماش سردشت، سلوک و مارمیشوى ارومیه، سوله دوکل، شملکان، قینرجه تکاب، عرب دیزج و قلعه جوق ماکو، قیزیل چیر(بدلان) خوی و دره خورخوره سلماس برخوردار است.

یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی ارومیه آبشار سوله دوکل است. سوله دوکل واژه ای کردی و به معنای آبشار دود است. این آبشار زیبا و بلند بالا در منطقه ای به نام مرگور که از توابع سیلوانه است قرار گرفته است و به علت حجم بالای آب به هنگام برخورد با سنگ های پایین دست آبشار، ذرات آب به هوا برخواسته و متلاشی می شوند و بدین ترتیب اطراف آبشار بخارآلود به نظر می رسد. همین علت سبب شده تا این آبشار به آبشار دود شهره شود. سیلوانه یکی از شهرهای شهرستان زیبای ارومیه است و آبشار سوله دوکل نیز در فاصله 61 کیلومتری از شهر ارومیه قرار گرفته است. این آبشار زیبا در نزدیکی روستایی به نام سوله دوکل و در دامنه ارتفاعات دالامپر قرار گرفته است.

این جاذبه دیدنی نزدیک را از دست ندهید : برکه دالامپر

 

آبشار سوله دوکل ارومیه کجاست

کوه دالانپر

کوه دالامپر دارای ارتفاعی بالغ بر 3400 متر  است و دامنه های آن را طبیعتی زیبا و سرسبز فراگرفته است. دالامپر که در زبان بومی این منطقه به معنای کوه عقاب است یکی از بلندترین ارتفاعات استان آذربایجان غربی و محل زندگی عقاب های متعدد است. این کوه بلندبالا که در منطقه مرزی ایران، ترکیه و عراق واقع شده، مامن یخچال های طبیعی است و در اغلب سال در قله های خود دارای برف و یخ است. آبشار سوله دوکل نیز از بلندای صخره های زیبا و پرابهت این ارتفاعات فرومی ریزد. این آبشار یکی از سرشاخه های رودخانه مشهور باراندوز است. چمنزارهای بلند اطراف آبشار به همراه آب و هوای مطبوع از دیگر عوامل جذابیت این آبشار دائمی و پرآب است.

مسیر دسترسی به آبشار سوله دوکل

این آبشار زیبا چیزی قریب به 40 متر ارتفاع و در حدود ده متر عرض داشته و حجم آب آن بخصوص در ابتدای بهار بسیار زیاد است به طوری که صدایی مهیب از این آبشار به گوش می رسد. آب آبشار پس از فرود از بلندای صخره در قالب رودی باریک به مسیر خود ادامه می دهد. برای رسیدن به این آبشار می توانید از مسیر شهر ارومیه به سمت جاده بند حرکت کرده و پس از پشت سر گذاشتن سد مشهور شهرچایی مسیر را ادامه داده تا به سه راهی راژان برسید. در این سه راهی مسیر سمت چپ را که به سوی زیوه می رود پیش رو گرفته و در مسیر پیش رو با مشاهده تابلوی روستای هاشم آباد، زیوه و دیزج عازم روستای دیزج می شویم. پس از گذر از دهیاری دیزج و مرگور به روستای گسیان و سپس روستای کوله بی و در نهایت روستای سوله دوکل خواهید رسید.

در بین راه حتما تابلوی آبشار سوله دوکل را خواهید دید. یکی دیگر از مسیرهای دسترسی از شهر اشنویه است که پس از رسیدن به روستای گسیان باقی مسیر همانند مسیر اولی است. مسیر دسترسی به این آبشار تا رسیدن به روستای کوله بی کاملا آسفالت است اما از انتهای این مسیر به بعد با مسیر نسبتا ناهموار و خاکی روبرو هستید. دسترسی به آبشار پس از پارک وسیله نقلیه در پارکینگ نزدیک آبشار نیازمند اندکی پیاده روی است.

تصاویر آبشار سوله دوکل ارومیه

حیات وحش و پوشش جانوری منطقه

در طول مسیر شما دسترسی راحتی به آب‌های جاری و گوارا خواهید داشت که ازلحاظ کمبود آب مشکلی برای شما نخواهد بود. در منطقه آبشار سوله دوکل نیز جانوران زیادی دیده می‌شود. یکی از این جانوران عقاب‌های زیبا هستند که می‌توان آن‌ها را بر فراز آسمان مشاهده کرد. همچنین گرگ ، سمندر کردستانی، روباه، بزکوهی نیز به‌عنوان جانداران این منطقه وجود خواهند داشت. انواع خرگوش و دیگر جوندگان نیز به‌وفور در این منطقه یافت می‌شوند.

بهترین فصل بازدید از آبشار سوله دوکل

بهترین فصل برای بازدید از این آبشار زیبا که از جمله جاهای دیدنی ارومیه محسوب می شود و گردشگران زیادی را به خود جذب می کند، فصل بهار است، در فصل بهار برف‌های زمستانی در حال آب شدن بوده و حجم آب زیادی از آبشار سرازیر می‌شود. برای نجات از آفتاب، طبیعت و دشت‌های اطراف آبشار بهترین مکان برای استراحت و چادر زدن است.در نزدیکی آبشار به دلیل وجود سنگ و صخره، محل‌های مناسبی برای کمپ زدن و نشستن وجود نداشته و همچنین درختان کمی در نزدیکی آبشار به چشم می‌خورد.