header

آبشار رزگه

فاصله از مرکز استان 242.3 ک.م فاصله از شهرستان سردشت 18 ک.م فاصله از شهر سردشت. 18 ک.م

آدرس

(آذربایجان غربی - سردشت - سردشت.)


استان آذربایجان غربی، سردشت، جاده سردشت به رزگه(جاده آلان)

سردشت یکی از شهرهای مرزی و کردنشین استان آذربایجان غربی است که دارای طبیعتی چشمگیر و بکر است و در جنوب این استان  غربی و.اقع شده است. یکی از زیباترین جلوه های طبیعت در این شهرستان زیبا آبشارها هستند. آبشار رزگه یکی از آبشارهای این شهرستان زیبا است که در سیزده کیلومتری شهر سردشت و در منطقه ای با نام آلان واقع شده است. برای رسیدن به این آبشار زیبا که در پایین دست روستایی با نام رازگاه واقع شده است باید مسیر جاده سردشت به رزگه را پیش رو بگیرید که در بین بومی های این منطقه به جاده آلان شهره است. آبشار درست در حاشیه این جاده قرار گرفته است و چشم انداز بسیار زیبایی دارد و اغلب مملو از حشو.ر مسافرین است.

آبشار که از بلندای صخره هایی عمودی به پایین می ریزد بیش از پانزده متر ارتفاع دارد  اطراف آن را پوششی سرسبز در بر گرفته است به طوری که جاده آلان از یک سو مشرف به آبشار زیبای رزگه و از سویی دیگر مشرف به دره ای پوشیده از انواع درختان و درختچه های سرسبز است. صخره های این آبشار نیز با خزه و درختچه های کوچک و سبزی پوشیده شده است که جلوه زیبایی را بوجود آورده است. آبشار در ارتفاع 1150 متری از سطح دریاها واقع شده است و در قالب آبشارها دو پله ای و مرتفع آذربایجان قرار می گیرد. وجود جاده آسفالته و سهولت دسترسی سبب محبوبیت این آبشار در بین اهالی سردشت و شهرها و روستاهای اطراف شده است.

با آغاز فصل بهار و ذوب شدن یخ ها و بر فها و آغاز بارش های بهاره این آبشار به پرآب ترین حالت خود می رسد که بسیار چشم نواز است. در فصول تابستان و پاییز حجم آب حجم آب آبشار به طور محسوسی کاهش پیدا می کند. در فصل زمستان به دلیل سردسیر بودن این منطقه شاهد یخ بستن آبشار هستیم که منظره ای بی بدیل خلق می کند و بسیاری برای دیدن این آبشار یخ زده به منطقه آلان می آیند. این منطقه از اوایل پاییز تا اوایل اردیبهشت دارای آب و هوایی سرد است اما از اواسط اردیبهشت تا اواخر تابستان آب و هوای بسیار مطبوع و دلکشی دارد. منطقه سردشت آبشارهای متعددی دارد که محل زندگی نوعی سمندر منحصربفرد به نام سمندر خال زرد شناخته می شود.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

آبشار رزگه

امتیاز کاربران به :

آبشار رزگه

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)