header

آبشار دهلران، آبشار هفت گانه جذاب ایلام

توضیحات

یکی از جاذبه های زیبای استان ایلام آبشارهای دهلران است که در استان ایلام در شهرستان دهلران درروستای آبشاران (خربزان) در 20 کیلومتری شمال شرق منطقه زرین آباد قرار دارد. روستای آبشاران جزو قدیمی ترین روستای استان ایلام است و مردم آن از طایفه شهلیاروند هستند که از جایگاهی بالایی در میان سایر طایفه ها برخوردار بوده اند و ازاین روستا در گذشته برای رسیدگی مشکلات سایرین استفاده می کردند .در شمال این روستای کهن آبشار های هفتگانه ای به وجود آمده است که در نمونه ی خود بی نظیر است و از دیرباز جهت مصارف مردم و آبادی زمین های اطراف استفاده شده است این آبشار که در زمره آبشار های پلکانی است همه ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند و برای مردم خود روستا نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است.منبع اصلی تامین کننده ی آب آبشار کوه کبیر کوه است آبی که از این کوه جاری می شود بسیار زلال و گوارا است که در طول مسیر پوشش گیاهی متنوع و درختان کهن سالی چون بلوط و بنه را به وجود آورده است و به ارزش این مکان اضافه کرده اند.
آب آبشار هم از مسیر روستا می گذرد و طبیعت چشم نوازی را پدید آورده است وجود شرایط مناسب مانند آب و هوای مطلوب،درختان انبوه که خود بخشی از مواد غذایی را تامین می کنند و همچنین وجود آب های فراوان و طبیعت بکر و خاص زیستگاه مناسبی را برای گونه ای از حیوانات و پرندگان فراهم کرده است.

این آبشار محبوب از هفت طبقه تشکیل شده است اولین طبقه آبشار در پایین دست رودخانه قرار دارد و به آن آبشار ( طاف)  دارولی اول می گویند سپس آبشار (طاف) دارولی دوم است و بعد از مسیر کوتاهی سومین آبشار (طاف) قرار دارد که بسیار زیبا است و محیط چشمگیری را به وجود آورده است سپس آبشار (طاف) سلیمان شاه است که بلندترین آبشار این منطقه است و در اطراف آن بیشه زاری وجود دارد که زیبایی این آبشار را دو چندان کرده است. در فاصله آبشار سلیمان شاه تا آبشار پنجم،آبشار های متعدد و کوچک به چشم می خورد که به آن ها طافیلک می گویند بعد از این آبشار های کوچک به آبشار پنجم و ششم می رسیم.

ازویژگی های اطراف آبشار وجود آسیابی قدیمی است که به آن(مه می ) می گویند اگرچه اندکی آسیب دیده است اما هم اکنون هم تمام آن پابرجا است علاوه بر این حوضچه این آبشار می تواند بهترین مکان برای آبتنی کردن در هوای گرم باشد وعلاقه مندان به ماهی گیری می توانند لحظات خوشی را در کنار این حوضچه رقم بزنند. اگر قصد بازدید از این جاذبه منحصر به فرد را دارید بهتر است فصل بهار و تابستان را انتخاب کنید در این فصول شما می توانید چند شبی را در کنار خانواده و دوستان سپری کنید البته بهتر است لوازم مورد نیاز مانند چادر مسافرتی ، موادغذایی، لباس کافی و ... به همراه داشته باشید توصیه می شود برای حفظ این طبیعت زیبا از هرگونه آسیب به آن به خصوص ریختن زباله و شکستن درختان اجتناب کنید.

 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های ایلام روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟