header

آبشار دره شهر کجاست؟

توضیحات

آبشارها علاوه بر زیبایی که به منطقه می دهند همیشه در زندگی مردم نقش به سزایی داشته اند . در استان ایلام در 25کیلومتری شرق شهرستان دره شهر در منطقه گاومیشان و در نزدیکی روستای مراد آباد  و مهتابی آبشاری وجود دارد که گویای قدمت این شهر است و به آن آبشار هفت آسیاب می گویند. شاید برایتان جالب باشد که چرا به این آبشار که یکی از جاهای دیدنی دره شهر می باشد ،هفت آسیاب می گویند این نام گذاری به دلیل آسیاب های آبی در پایین آبشار است که در گذشته مردم از آن ها استفاده می کردند و هم اکنون بقایایی از آن ها باقی مانده است تعداد این آسیاب ها هفت عدد است و از این رو به آبشار هفت آسیاب شهره شده است. از دیرباز آب آبشار مورد مصارف مردم قرار گرفته است اگرچه دیگر از آسیاب ها استفاد نمی شود ولی نیاز مردم و زمین های اطراف منجرب شده است آبشار از اهمیت ویژه ای برخوردار شود.


این اثر طبیعی بر دامنه کبیر کوه قرار گرفته است در این کوه چند چشمه وجود دارد که منبع تامین آب آبشار است این چشمه ها بر اثر رانش بزرگی پدید آمده است که در خاورمیانه نظیر آن وجود ندارد آبی که از این چشمه ها همچون رود جاری می شود طبیعت شگفت انگیزی را به وجود آورده است و سراسر مملو از درختان کهن سال بلوط و پوشش گیاهی متنوع و خاص شده است به یمن این آب ها و هوای مطلوب و انبود درختان گوناگون شرایطی برای زندگی گونه ای از حیوانات و پرندگان فراهم شده است. آبشار محبوب هفت چشمه 60 متر ارتفاع دارد و آبی که از آن روانه می شود بعد از عبور دامنه ریوازکوه به رودخانه سیمره  و طی کیلومتر ها به رودخانه کرخه می پیوندد  و در نهایت به تالاب هورالعظیم می ریزد. این جاذبه طبیعی از خصوصیات متمایزی برخوردار است و به همین دلیل یکی از قطب های مهم گردشگری شناخته شده است در اطراف آن یک مکان تماشایی به نام چیت جا وجود دارد . چیت جا شبیه یک پارک جنگلی است و از سه طرف به صخره های بلند محدود می شود و فقط از یک طرف راه ورودی دارد در این مکان یک آبشار فصلی هم وجود دارد که برای بازدیدکنندگان بسیار جذاب و مفرح است .

بهترین زمان برای سفر اواخر اسفند و اوایل فردین است که می توان لحظات خاطره انگیزی را در کنار خانواده و دوستان به وجود آورد در این موقع از سال که تقریبا هوا رو به گرمی می رود آب تنی  کردن در آب آن از لذت فراوانی برخوردار است.
راه دسترسی به این اثر زیبا می تواند از طریق جاده دره شهر به پل دختر صورت گیرد در مسیر در کنار پل گاومیشان (سیمره) یک جاده ی آسفالت 10 کیلومتری است که به روستای مرادآباد می رسد که در این روستا جهت رفاه حال مسافران پارکینگی تعبیه شده است و بعد از پارک ماشین می توانید با چند دقیقه پیاده روی به مقصد برسید اگر قصد ماندن در این مکان را داشته باشید بهتر است امکانات کافی اعم از چادر مسافرتی،لباس مناسب،مواد غذایی و سایر تجهیزات مورد نیاز به همراهتان باشد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های ایلام روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟