header

آبشار خیاوچایی

توضیحات

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی استان زیبای اردبیل آبشار خیاوچایی است که با نام هایی همانند آبشار موئیل خیاوچایی، گورگور موئیل و یا آبشار گورگور خیاوچایی نیز شناخته می شود. این آبشار زیبا که در فاصله بیست کیلومتری شهر زیبای مشگین شهر قرار دارد درست در مجاورت روستای موئیل و در فاصله 3.5 کیلومتری از آن قرار گرفته است. آبشار خیاوچایی با ارتفاعی قریب به 12 متر یکی از عریض ترین آبشارهای این منطقه است که به دلیل داشتن چشم اندازی بسیار زیبا و جریان آب نسبتا مناسب در ردیف برترین جاذبه های گردشگری مشگین شهر قرار می گیرد. آبشار در مسیر رودخانه مشهور و پرآب خیاوچایی قرار گرفته است و در انتهای مسیر آن حوضچه ای وسیع قرار دارد که مملو از حضور ماهی های قزل آلاست.

گور گور در زبان مردمان این دیار زیبا به معنای غران است و اشاره به صدای حاصل از فروریختن این آبشار نسبتا پرآب دارد. خیاوچایی که دلیل اصلی شکل گیری این آبشار زیباست از ارتفاعات تندیرلی و آیقار سرچشمه گرفته و یکی از مهم ترین رودخانه های این منطقه است که تامین آب مصرفی و کشاورزی بسیاری از روستاها و شهرهای اطراف به این رودخانه پرآب وابسته است. برای رسیدن به این آبشار زیبا باید ابتدا راهی روستای توریستی و تفریحی موئیل شوید. پس از عبو از روستا جاده ای خاکی قرار دارد که درست به سمت نیروگاه زمین گرمایی امتداد پیدا میکند. این جاده خاکی شما را به تپه ای خاکی می رساند که آبشار در نزدیکی آن قرار گرفته است. از این جای مسیر به بعد را باید با پای پیاده طی کنید.

این مسیر نیز با یک پیاده روی بیست دقیقه ای به راحتی اتمام می رسد و آبشار زیبای خیاوچایی رخ می نماید. این آبشار یکی دیگر از آبشارهای دامنه سبلان است که منظره ای باشکوه از ارتفاعات سبلان و قله های مرتفع آن را به نمایش می گذارد. آبشار خیاوچایی در ارتفاع بیش از 2200 متری از سطح دریاها قرار گرفته است و اطراف آن را مناظری سرسبز و چشم نواز فراگرفته اند. در اطراف این آبشار محوطه ای با مساحت دویست متر مربعی برای اسکان توریست ها و گردشگران ساخته شده است تا به رونق گردشگری این آبشار کمک نماید. این آبشار اما در نزدیکی چشمه آب گرم معروف ملک سویی قرار دارد که سبب محبوبیت بیشتر آن شده است. پارک جنگلی خیاوچایی یکی دیگر از جاذبه های نزدیک به این آبشار چشم نواز است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های اردبیل روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟