برای رفتن به جایی که تاکنون کمتر کسی از آن باخبراست با ما راهی استان لرستان شوید. این جاذبه طبیعی آبشار برنجه نام دارد وچون از کوه برنجه که به آن کوه (تاف)هم می گویند جاری می شود به آبشار تاف هم شهره  است.  ارتفاع این کوه 3500 متر از سطح دریا است و به خاطر ارتفاع بالایی که دارد آبشار برنجه را به یکی از بلند ترین آبشار های این استان تبدیل کرده است ولی از مسیر صعب العبوری برخوردار است  و کسی به طور دقیق آن را اندازه گیری نکرده کرده است. طبق برخی از منابع موجود ارتفاع آن 796 متر است و رتبه ی 13 جهانی را در ارتفاع دارد. این اثر طبیعی در استان لرستان در97 کیلومتری شهرستان الیگودرز  درشهر شول آباد در بخش زز و ماهرو  و در2 کیلومتری غرب روستای پیر امام واقع شده است.

شهرشول آباد که این آبشار را در خود جای داده است با تمام جاذبه های طبیعی بی همتایی که دارد همچنان جزو مناطق محروم است و نام آن برگرفته از قبیله ای قدیمی به نام شول است.
روستای پیر امام از زیبایی های  دیگر این منطقه است و از قدمت چن صد ساله برخوردار است در محدوده آن مکان های گردشگری بسیاری وجود دارد این روستا از توابع زز و ماهرو شهرستان الگودرز است مردم آن به کار کشاورزی و دامداری مشغول هستند در این روستا امامزاده ای قرار دارد که به نظر می رسد نام روستا از آن برگرفته شده است. کلمه پیر در گویش بختیاری برای زیارتگاه به کار می رود و کلمه امام از جهت آن که زیارتگاه امامان است به  کار گرفته شده است.

از خصوصیات منحصر به فرد این آبشار پلکانی بودن آن است که در مجموع از سه پله تشکیل شده است و منبع تامین آن چشمه هایی در بالای کوه است آبشار برنجه در زمره آبشار های فصلی قرار دارد و بیشترین میزان حجم آن در اوایل فصل بهار است و رفته رفته آب آبشاربه دلیل انحراف چشمه هایی است که محل تامین است کاهش پیدا می کند.از ویژگی های متمایز این منطقه عبور رودخانه زز است. رودخانه زز پرآب و دائمی است و یکی از شعبه های سد دز است این رودخانه برای مردم منطقه سود بسیاری دارد و یکی از راه های در آمد مردم اهالی از طریق پرورش ماهی قزل آلا است علاوه بر این عموم مردم در کنار این رودخانه دور هم جمع می شوند و لحظاتی را به همراه خانواده سپری می کنند.
 
پوشش گیاهی این منطقه شامل درختانی چون گردو،انجیر وحشی،زالزالک،انگور وحشی ،گلابی و تمشک است این درختان کهن سال از خصوصیات ویژه ی این منطقه هستند محیط بکر و گونه های متنوع گیاهان محیط مناسبی را برای زیستگاه گونه ای از جانوران اعم از گرگ، گراز، خرس،کبک و کلاغ و نوع دیگری از پرندگان  فراهم کرده است.که توصیه می شود برای جلوگیری از آسیب رساندن به این جاذبه ی محبوب از آتش روشن کردن و شکستن درختان ، ریختن زباله خودداری کرد.

 

اوج زیبایی این منطقه در فصل بهار است که سراسر آن سبز می شود ، گل های رنگی بسیاری که زیباترین آنها لاله های واژگون است جذابیت این مکان را دو چندان می کند. فصل پاییز جلوه های بی نظیر دیگری را نمایان می کند و صحنه های خارق العاده ای را به وجود می آورد. بهترین زمان سفر در تابستان است که گرمی هوا آبتنی کردن در آبشار را دلچسب می کند در این فصل آب آبشار به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند ولی با این حال هوای اطراف را مطبوع می کند.
راه رسیدن به این جاذبه ی خاص از طریق محور الیگودرز به شول آباد امکان پذیر است بهتر است امکانات و لوازم کافی شامل چادر مسافرتی ،بنزین،لباس کافی و موادغذایی به همراه داشت زیرا در اطراف این آبشار هیچ گونه امکانات رفاهی ساخته نشده است.