header

آبشار ایلان درسی، آبشاری زیبا در منطقه حفاظت شده سرخ آباد

توضیحات

منطقه حفاظت شده سرخ آباد در محدوده بین شهرهای زنجان و طارم قرار گرفته و شامل رودخانه ها و آبشارهای بسیاری است. یکی از این آبشارها، آبشار ایلان درسی است که در دره ایلان درسی در دو کیلومتری غرب روستای  ماری قرار گرفته است. چند آبشار در نزدیکی این روستا قرار دارند که اغلب آن ها از ذوب شدن برف ارتفاعات و کوههای اطراف پدید آمده اند. آبشار ایلان درسی هم از همان آبشارهاست که به صورت فصلی در این منطقه پدیدار می شود. ذوب شدن برفهای این منطقه و همچنین بارندگی های پراکنده سبب جاری شدن رودخانه ها در دامنه کوه ها و تپه ها میشود.

جاری شدن این رودخانه ها سبب پدیدار شدن آبشارهای کوچک و بزرگی می شود که یکی از همین آبشارها آبشار ایلان درسی است. این آبشار فصلی با ارتفاعی چند متری از یکی از صخره ها در دره ایلان درسی فرود می آید و منظره بی بدیلی را خلق می کند. مناظر اطراف این آبشار نیز پوشیده از کوههای زیباست که در بهار و تابستان هوای بسیار مطبوعی را به نمایش می گذارد. در نیمه اول سال طبیعت اطراف آبشار نیز بسیار سرسبز و خواستنی است. آبشار در ادامه به مسیر خود ادامه می دهد و در قالب یک رودخانه این منطقه را پشت سر می گذارد.

منطقه سرخ آباد آبشار دیگری نیز دارد که در دره ماری جاری است و آبشار ماری درسی نامیده می شود.  این دو آبشار در شرق و غرب روستای ماری واقع شده اند. اطراف روستا نیز پر از باغات میوه و مزارع سرسبز است. منطقه حفاظت شده سرخ آباد که محل زندگی آهوی سهرین است یکی از غنی ترین و متنوع ترین مناطق حفاظت شده منطقه است که از تنوع بالایی در نوع زیستگاه ها برخوردار است. مجموعه ای از کوه ها، دره ها، دشت های وسیع، رودخانه ها، تپه ماهورها، آبشارها که محل زندگی گونه های گیاهی و جانوری متنوعی است. کل، بز، پلنگ، روباه، کبک، شاهین، سهره، افعی و .... در کنار گونه های گیاهی متنوع همچون گون، آویشن، زالزالک وحشی، ارس و ...... در منطقه وسیع سرخ آباد به چشم می خورد.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های زنجان روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟