جلوه گری طبیعت، امری جدید نبوده و نیست. شهرهای زیادی در کشور وجود دارند که دارای جاذبه های طبیعی منحصر به فردی می باشند.

شهرستان اسفراین هم با رودهای جاری و چشمه‌های جوشان از جاذبه‌های طبیعی فراوانی برای گردشگران برخوردار است. رودخانه ها، چشمه‌ها و آبشارها از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی اسفراین به شمار می‌روند و در بین طبیعت دوستان ، از جایگاه ویژه ای برخوردار است .
آبشار اسفراین در چهل کیلومتری غرب اسفراین و در نزدیکی روستای توی واقع شده است. این رودخانه که یکی از 
جاهای دیدنی اسفراین می باشد، از کوه‌های سالوک در شمال این روستا، سرچشمه می‌گیرد به علت اختلاف در جنس زمین چندین آبشار زیبا را به وجود آورده است که از جاذبه‌های طبیعی این منطقه می‌باشند. در فاصله پنج کیلومتری شمال روستا سه آبشار زیبا به فاصله دویست تا سیصد متر واقع شده اند.

یکی از جاذبه های طبیعی زیبا استان خراسان شمالی ،ابشار اسفراین

در حاشیه این رود می‌توان اشکال ژئومرفولوژیکی مختلفی مثل دیگ و دودکش جن، ستون‌های قارچی شکل و اشکال مختلفی ازسنگ‌های آهکی را مشاهده کرد که از جاذبه‌های دیدنی منطقه می‌باشند. در سراسر این دره واریزه‌های زیادی به چشم می‌خورند که حاصل تخریب فیزیکی سنگ‌های آهکی در اثر نوسانات زیاد دما می‌باشند. به دلیل باریک بودن دره، امکان رفتن با خودرو تا محل آبشار وجود ندارد و مقداری از مسیر را می‌بایست پیاده طی کرد. در فصل بهار سیلاب هایی که از این دره سرازیر می‌شود، برای گردشگران و کوهنوردان، خطرآفرین خواهد بود.
اسفراین با وجود دره ها، آبشارها و ییلاقات زیبا بر بلندای استان خراسان شمالی در دامنه جنوبی کوههای آلاداغ و جنوب و جنوب غربی کوه شاه جهان هر ساله میهمانان، مسافران و گردشگران زیادی را به خود می‌خواند. تنوع آب و هوا، وجود ارتفاعات، جلگه ها، دشتها و شرایط اقلیمی گوناگون موجود در اسفراین جاذبه‌های بکری در این خطه ایجاد کرده که چشم هر رهگذری را خیره خواهد کرد. فراوانی آب در این شهر باعث شده که در بیشتر کوچه‌های شهر اسفراین آب جاری باشد که نغمه گری این مایه حیات زیبایی خاصی به شهر بخشیده و موجب سرسبزی شهر شده که وجود درختان تنومند و سر به فلک کشیده از جلوه‌های بدیع آن است.