header

آسیاب خرابه

توضیحات

منطقه ای تفریحی با طبیعتی زیبا و منحصر به فرد که در گویش ترکی این منطقه و آبشار آن، خرابه دییرمان نامیده می شود. وجود آسیاب آبی قدیمی در این منطقه موجب گردیده که نام آسیاب خرابه را برای این دره و آبشار آن انتخاب نمایند. ترکیبی سحرانگیز از آب و هوای لطیف، انواع گونه های طبیعی، درختان و خزه هایی که دیواره های کوه ها را پوشانده در کنار چشمه سارها و آبشارهای روان، آسیاب خرابه را به یکی از مقاصد گردشگری ایران تبدیل نموده است.

آسیاب خرابه کجاست

شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید آسیاب خرابه جلفا کجاست، در استان زیبای آذربایجان شرقی، منطقه آسیاب خرابه در جلفا و در 27 کیلومتری هادی شهر و در مرز ایران و آذربایجان قرار داشته، و از جاذبه های طبیعی جلفا می باشد. در تمامی فصول سال پذیرای خیل عظیم مسافران و گردشگرانی است که برای دیدار از نام پرآوازه آسیاب خرابه به این مکان سفر نموده اند.

عکس آسیاب خرابه جلفا

آبشار آسیاب خرابه

آبشاری زیبا که در نزدیکی آسیابی قدیمی و بزرگ با قریب به 10 متر ارتفاع و حدود 200 متر مربع وسعت قرار داشته، در نزدیکی رودخانه ارس واقع شده است. به برکت وجود آبشارهای متعدد، انواع درختان و گیاهانی همچون درختان انجیر در آسیاب خرابه رشد نموده، هوایی مفرح و تصویری دل انگیز را برای بازدیدکنندگان پدید آورده است.

آبشار آسیاب خرابه کجاست

برای رسیدن به این آبشار زیبا در شهرستان جلفا باید خودتان را به محور مواصلاتی مرند-جلفا یا مرند- هادی شهر برسانید. با رسیدن به ورودی منطقه جلفا، مسیرتان را به سمت هادی شهر ادامه دهید. در این مسیر شما پا به پای رود مرزی ارس حرکت خواهید کرد. در میانه راه و پس از طی کردن 27 کیلومتر تابلوی آبشار آسیاب خرابه را مشاهده خواهید کرد. جاده فرعی آسیاب خرابه هشت کیلومتری طول دارد و شامل یک دوراهی است که یکی به سمت روستای الوان و دیگری به سمت آبشار می رود. پس از رسیدن به پارکینگ، مسیر 100 متری باقیمانده تا آبشار را باید پیاده طی کنید.

اینجا را از دست ندهید! سد امند تبریز

 

عکس آسیاب خرابه جلفا

در بالای آسیاب و در کوه کیامکی چشمه های همیشه جوشانی قرار دارد که آب آنها بصورت آبشارهایی همیشه روان از کوه جاری هستند. این آبشار زاییده چشمه های جوشان دامنه کوه کیامکی است که بعد از فرود آمدن از بلندای صخره ها و سنگ های آهکی در قالب یک رود در دل دره جاری می شود. دیوار صخره ای پشت آبشار به سبب فرو ریختن آب مملو از خزه ها و گیاهان سرسبز است که از دل کوه بیرون زده اند و در ترکیبی زیبا با آبشار، صحنه های جذابی را خلق کرده اند. آبشار جلفا تنها آبشار آسیاب خرابه نیست. آبشارهای کوچک و بزرگ دیگری نیز تا انتهای دره به چشم می خورد که بسیار زیباست. در پیچ و خم این دره و در مجاورت آبشار درختان زیبای انجیر به چشم می خورد. آب آبشار با فرود آمدن بر روی صخره های سرسبز و برخورد با آن ها همانند قطرات باران به اطراف پخش شده و هوای اطراف آبشار را بسیار لطیف و خنک می کند.

زیباترین و پرآب ترین فصل سال برای بازدید از آسیاب خرابه در فصل بهار است چرا که آبشار پرآب و دره سرسبز و باطراوت است. در تابستان نیز به مدد هوای مطلوب و خنک، اطراف منطقه آسیاب خرابه مردم زیادی برای گذران تعطیلات خود را به این دره زیبا می رسانند. آبشار آسیاب خرابه در زمستان به طور کامل یخ می بندد و صحنه های خارق العاده ای را خلق می کند که مشتاقان بسیاری دارد اما در این فصل هوای این منطقه بسیار سرد و بران است. در فاصله 100 متری این آبشار مجموعه ای کوچک شامل پارکینگ، آلاچیق هایی برای اقامت، کباب پز و سوپرمارکت تعبیه شده است که می توانید از آن ها استفاده کنید.

عکس آسیاب خرابه جلفا

فاصله تبریز تا آسیاب خرابه

اگر بدانید که آبشار آسیاب خرابه در کدام شهر است، به راحتی می توانید خود را از شهرهای مجاور، به آن برسانید. برای مثال از تبریز تا این مکان تفریحی، 159 کیلومتر فاصله بوده بطور متوسط با سرعت 100 کیلومتر در ساعت می توانید با صرف حدود 3 ساعت خود را به این آبشار و دره زیبا برسانید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان شرقی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟