header

آبشار آسیاب خرابه، جادوی طبیعت جلفا

توضیحات

اگر به دنبال گزینه ای منحصربفرد برای طبیعت­ گردی هستید حتما باید سری به جلفا بزنید. آسیاب خرابه که در گویش ترکی خرابه دییرمان نامیده می­شود یکی از زیباترین مناطق دیدنی استان آذربایجان شرقی است که در منطقه مرزی جلفا و در نزدیکی رود مرزی ارس واقع شده است. وجود بقایای یک آسیاب آّبی قدیمی که اکنون تخریب شده است، سبب شده تا این دره و آبشار زیبایش آسیاب خرابه نامیده شود. اگر خودتان را به کوه­های کمچه داغ یا همان کیامکی برسانید در میان کوه­های سرخ رنگ دره­ ای بسیار زیبا و سرسبز را خواهید دید که آبشاری حدودا ده متری در محدوده ­ای 200 متری از بلندای کوه به درون دره سقوط می­کند.

این آبشار زاییده چشمه­ های جوشان دامنه کوه کیامکی است که بعد از فرود آمدن از بلندای صخره ­ها و سنگ­های آهکی در قالب یک رود در دل دره جاری می­شود. دیوار صخره ­ای پشت آبشار به سبب فرو ریختن آب مملو از خزه­ ها و گیاهان سرسبز است که از دل کوه بیرون زده ­اند و در ترکیبی زیبا با آبشار صحنه­ های جذابی را خلق کرده ­اند. این آبشار تنها آبشار این دره زیبا نیست. آبشارهای کوچک و بزرگ دیگری نیز تا انتهای دره به چشم می­خورد که بسیار زیباست. در پیچ و خم این دره و در مجاورت آبشار درختان زیبای انجیر به چشم می­خورد. آب آبشار با فرود آمدن بر روی صخره ­های سرسبز و برخورد با آن­ها همانند قطرات باران به اطراف پخش شده و هوای اطراف آبشار را بسیار لطیف و خنک می­کند.

زیباترین و پرآب ترین فصل سال برای بازدید از این آبشار بی نهایت زیبا در فصل بهار است چرا که آبشار پرآب و دره سرسبز و باطراوت است. در تابستان نیز به مدد هوای مطلوب و خنک اطراف این آبشار مردم زیادی برای گذران تعطیلات خود را به این دره زیبا می­رسانند. آبشار آسیاب خرابه در زمستان به طور کامل یخ می­بندد و صحنه­ های خارق ­العاده­ ای را خلق می­کند که مشتاقان بسیاری دارد اما در این فصل هوای این منطقه بسیار سرد و بران است. در فاصله 100 متری این آبشار مجموعه­ای کوچک شامل پارکینگ، آلاچیق­هایی برای اقامت، کباب­پز و سوپرمارکت تعبیه شده است که می­توانید از آن استفاده کنید.

برای رسیدن به این آبشار زیبا در شهرستان جلفا باید از خودتان را به محور مواصلاتی مرند-جلفا یا مرند- هادیشهر برسانید. با رسیدن به ورودی منطقه جلفا مسیرتان را به سمت هادی­ شهر ادامه دهید. در این مسیر شما پا به پای رود مرزی ارس حرکت خواهید کرد. در میانه راه و پس از طی کردن 27 کیلومتر تابلوی آبشار آسیاب خرابه را مشاهده خواهید کرد. جاده فرعی آسیاب خرابه هشت کیلومتری طول دارد و شامل یک دوراهی است که یکی به سمت روستای الوان و دیگری به سمت آبشار می­رود. پس از رسیدن به پارکینگ دیگر مسیر 100 متر تا آبشار را باید پیاده طی کنید.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان شرقی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟