header

آبشار کوهمره سرخی

توضیحات

کوهمره یکی از مناطق باستانی و زیبای استان فارس است که از سه بخش تشکیل شده است. کوهمره سرخی یکی از بخش های منطقه کوهمره است که به دلیل طبیعت زیبا و چشم نواز خود شهره است. کوهمره سرخی در 35 کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته است. کوهمره سرخی آخرین رشته کوه از رشته کوههای زاگرس جنوبی است و به صورت منطقه ای کوهستانی، پربارش و جنگلی شناخته می شود. جنگل های کوهمره سرخی در میان دو جنگل ماله گاله و میان کتل واقع شده است دارای چشمه های متعدد و رودخانه ها و آبشارهای گوناگونی است. عبور دو رودخانه قره آغاج و سرخئن طراوت زیادی را در این منطقه بوجود آورده است.

اگر 50 کیلومتری از شیراز فاصله گرفته و به سمت جنوب غربی شهرستان شیراز حرکت کنید در مسیر جاده شیراز به کازرون جاده فرعی منشعب می شود که شما را وارد منطقه کوهمره سرخی می نماید. با گذر از روستاهایی که در مسیر قرار گرفته اند به روستای رمقان خواهید رسید. روستای رمقان یکی از زیباترین روستاهای کوهمره سرخی است که به داشتن شالیزارهای وسیع برنج و باغات انار خود شهره است. در نزدیکی این روستا چشمه سارهای متعددی قرار دارد که بر زیبایی این منطقه افزوده است. وجود جنگل های بلوط کهن و انبوه در مجاورت روستا بر شکوه و شهرت آن افزوده است. این روستا به سبب دارا بودن آبشارهای متعدد نیز شهره است که شکوهمندترینشان آبشار کوهمره سرخی نامیده می شود.

آبشار در حدود 50 کیلومتری شهر شیراز و در میان انبوه درختان بلوط و چنار در  ارتفاعات کوهمره سرخی واقع شده است. برای رسیدن به آبشار باید 30 دقیقه ای از روستا تا آبشار را با پای پیاده طی کنید. جوشش چشمه ابوالخیر از دل کوه های کوهمره سرخی سبب ایجاد این آبشار چشم نواز  شده است. این چشمه پس از جوشش از دل زمین در قالب رودخانه ای وارد شالیزارهای انبوه شده و روستا را در می نوردد و با گذر از روستا در انتهای مسیر از بلندای کوهستان به پایین ریخته و آبشاری با ارتفاع بیش از 60 متر را پدید می آورد. آبشار در میان جنگل های انبوه و قدیمی و سرسبز فرود آمده و منظره تماشایی را خلق می کند. آب در ادامه حرکت کرده و به رودخانه ای دیگر می پیوندد.

 

موقعیت نزدیکترین جاذبه های فارس روی نقشه