header

پارک ملت مهاباد

فاصله از مرکز استان 119.3 ک.م فاصله از شهرستان مهاباد 2.6 ک.م فاصله از شهر مهاباد 2.6 ک.م

آدرس

(آذربایجان غربی - مهاباد - مهاباد)


استان آذربایجان غربی، مهاباد، جاده مهاباد به پیرانشهر

یکی از تفرجگاه های پرطرفدار شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی پارک ملت این شهر است. این پارک زیبا که با عنوان باغ میکائیل مهاباد نیز شناخته می شود یکی از زیباترین پارک های شهر مهاباد است که در مسیر جاده مهاباد به پیرانشهر و در پایین دست سد مهاباد قرار گرفته است. باغ میکائیل مهاباد در میان پارک های استان آذربایجان غربی نیز یکی از زیباترین پارک های سطح استان است.  این پارک در ابتدا باغی وسیع و مشجر بوده که متعلق به خاندان میکائیلی یا کائیلی  بوده است. آنطور که از شاوهد تاریخی برمی آید مالکین این باغ در دوران صفوی از این منطقه تبعید شده و باغ بفروش می رسد و پارک ملت مهاباد در واقع فقط بخشی از آن باغ بزرگ و وسیع است.

این باغ زیبا و سرسبز در جریان فعالیت حزب توده مکانی برای برگزاری میتینگ های این حزب در مهاباد بوده است. این باغ با انبوه درختان سپیدار، چنار و بید منظره ای چشم نواز دارد و رودخانه خروشان مهاباد نیز منظره جذابی را بوجود آورده و محیط  این پارک را زیباتر کرده است. قایق سواری در رودخانه مهاباد یکی از جاذبه های تفریحی محبوب پارک ملت مهاباد است. قرار داشتن تخته سنگ های بزرگ در مسیر عبور رودخانه نیز چشم انداز زیبایی را بوجود آورده است. یکی از جاذبه های این پارک پل  پردی سوسور یا همان پل قرمز است که سال ها قبل توسط فرماندار محبوب مهابادی یعنی بداق سلطان ساخته شده بوده است. البته این پل بنا به دلایلی تخریب می شود و سپس پل حاضر به جای آن به صورت نمادین ساخته می شود.

پارک زیبا و وسیع ملت از بخش های مختلفی تشکیل شده است. وجود پیاده راه های زیبا در کنار بوفه، سرویس بهداشتی، زمین بازی کودکان،  لوازم ورزشی، آلاچیق ها و فشاهای سبز به همراه سکوهایی برای برپایی چادر سبب شده تا این پارک هم برای خانواده های مهابادی و هم برای مسافرینی که قصد اقامت در مهاباد و شب مانی در پارک را دارند محیط مناسبی باشد. پارک در روزهای تعطیل  مملو از حضور خانواده های مهابادی است که به قصد تفریح و یا صرف شام به صورت دورهمی به این پارک زیبا مراجعه می نمایند. گرچه در سال های اخیر این پارک نیازمند توجهات بیشتری بوده است و اساسا نیازمند یک تعمیر اساسی در بخش سرویس های ارائه شده است.


نویسنده

این جاذبه توسط عینلو ثبت شده است

مشخصات

پارک ملت مهاباد

امتیاز کاربران به :

پارک ملت مهاباد

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)