header

میدان حسن آباد، سفری به گذشته تهران

توضیحات

یکی از جذابیت های کلانشهر ها، میدان ها و ساختمان های تاریخی است که در گذشته کاربری های مختلفی داشته اند. از جمله این بناها، میدان حسن آباد تهران است که در قسمت جنوبی شهر تهران واقع شده است. این میدان از جمله میدان های شهر تهران است که ساختار و بافت قدیمی خود را از دست نداده و همچنان زمانی که در این میدان قدم بر می دارید ساختمان های قدیمی با معماری دهه های گذشته را مشاهده می کنید. این میدان در گذشته به میدان هشت گنبد نیز معروف بوده است.

دور تا درو این میدان را چهار ساختمان در بر گرفته است که ساختمان هشت گنبد دارای نمایی خاص تر می باشد. در واقع این منطقه قبل از آنکه تهران به این وسعت برسد، محلی برای کاشت و کشاورزی بوده است. صاحب قبلی این ناحیه فردی به نام میرزا یوسف آشتیانی از رجال حکومت قاجار بوده است. پس از حکومت قاجاریه در زمان حکومت پهلوی اول این میدان دچار تغییراتی گسترده شد.

معماری ساخت میدان حسن آباد شباهت زیادی به معماری اروپایی داشته و از این جهت زیبایی های خاص خود را دارد. ساختمان های اطراف این میدان به صورت قرینه و مشابه یکدیگر طراحی و ساخته شده است.

در اطراف این میدان مغازه ها و فروشگاه های مختلفی دیده می شود که از جمله معروف ترین آن ها فروشگاه های کاموا فروشی است. پس از گذشت سال ها از ساخت این میدان در طی چند سال گذشته میدان حسن آباد مورد بازسازی و ترمیم قرار گرفته است. سنگ فرش موجود در خیابان اطراف این میدان از جمله موارد زیبای آن می باشد. 

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های تهران روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟