header

مقبره های گنبد سبز، آرامگاه هایی تاریخی با معماری منحصر به فرد

فاصله از مرکز استان 1.7 ک.م فاصله از شهرستان قم 3.9 ک.م فاصله از شهر قم 3.9 ک.م

آدرس

(قم - قم - قم)


خیابان انقلاب. جنب گلزار شهدا. دروازه کاشان قدیم. باغ گنبد سبز

مقبره های گنبد سبز که شامل سه آرامگاه در باغی معروف به "باغ گنبد سبز" می باشد، آرامگاه های خاندان صفی، از حاکمان شهر قم می باشد. ساخت این مقبره ها به قرن 8 هجری می رسد.

آنچه این آرامگاه ها را تاریخی و مانگار کرده است، معماری منحصر به فرد و زیبای آنها به همراه گچبری هایی که چشم هر بیننده ای را به خود مبهوت  متحیر کرده است، می باشد.

این برج ها از گنبدهایی دو پوسته ساخته شده که گنبد خارجی، منشوری 16 ضلعی و گنبد داخلی، گرد و استوانه ای به صورت عرقچینی در زیر گنبد خارجی واقع شده است. گنبد خارجی مقبره ی جنوبی در اثر گذر زمان از بین رفته است و تنها گنبد داخلی آن تعمیر شده است به همین دلیل از دیگر گنبد ها کوتاه قد تر دیده می شود.

دیواره ها و پایه های گنبدها از آجر با نمایی زیبا بنا شده که کتیبه هایی با قلم ثلث یا کوفی به همراه گچبری هایی برجسته که روی آنها قرآن و نام حضرت علی (ع) نقش بسته خودنمایی می کند. تفاوت این گنبد ها با یکدیگر تنها بر کوتاهی و بلندی پایه های آن می باشد.

همزمان با تعمیرات صورت گرفته گنبد اصلی با کاشی کاری هایی فیروزه ای تزئین گشته است. این بناهای زیبا اکنون جزء آثار ملی ایران به شمار می رود.


نویسنده

این جاذبه توسط حمیده پاسبان ثبت شده است

مشخصات

مقبره های گنبد سبز، آرامگاه هایی تاریخی با معماری منحصر به فرد

امتیاز کاربران به :

مقبره های گنبد سبز، آرامگاه هایی تاریخی با معماری منحصر به فرد

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)