header

ماسال

فاصله از مرکز استان 51.8 ک.م فاصله از شهرستان ماسال 1 ک.م فاصله از شهر ماسال 1 ک.م

آدرس

(گیلان - ماسال - ماسال)


گیلان - ماسال ۵۵ کیلومتری رشت

شهری که با ییلاق های وصف نشدنی اش پذیرای شماست...

ماسال یکی از شهرهای زیبای استان گیلان است که ییلاقات آن همانند تکه هایی از بهشت بر روی زمین خود را به تصویر کشیده اند. پر از جاذبه های بکر و دست نخورده است که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کند.

یک پدیده ی خیالی که در این شهر تحقق می یابد  راه رفتن بر روی فرشی از ابرهاست. در اکثر ییلاقاتش در نزدیکی صبح ابرها به زیر پاهایتان حس می شوند که بیشتر به رویا شباهت دارد تا واقعیت .

ماسال در کنار کوه های تالش قرار دارد و علاوه بر ییلاقات مملو از غارها و رودخانه هاییست که شما را به آرامش دعوت می کنند .

واژه ماسال به معنای کنار کوه است...

در کنار این شهر رودخانه خالکایی وجود دارد که مسیرش را از دل شهر ادامه می دهد و به زیبایی های ماسال می افزاید. مساحت ماسال حدود 622 کیلومتر مربع است . حدود 14هزار و 489 نفر جمعیت دارد و قومیت اکثر مردم آن تالشی است و به زبان تالشی صحبت می کنند.

به عنوان دومین شهر مرتفع بعد از رودبار می تون از آن نام برد چون فاصله ی آن با سطح دریا 84 متر است از سمت جنوب به استان اردبیل , از سمت شرق به فومن و صومعه سرا  از غرب به خلخال و از شمال به رضوانشهر متصل می شود.

در مورد آب و هوایش هم می توان گفت در دو ناحیه دو آب و هوای متفاوت دارد در ناحیه جلگه ای , مرطوب و در ناحیه کوهستانی اش , نیمه مرطوب است.

شغل افراد منطقه:

از آن جایی که ماسال طبیعت و مراتع سرسبز بی شماری دارد اکثر مردم این منطقه به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند علاوه بر آن به پرورش طیور و کرم ابریشم نیز می پردازند.

رسم اقتصادی مهمی که در این شهر همچنان پا بر جاست , شنبه بازار آن است که بدین وسیله فراورده هایی نظیر برنج و ... را به فروش می رسانند.

سوغاتی:

در مناطق ییلاقی شهر ماسال نان زرین معروف ترین سوغاتی به شمار می آید و از صنایع دستی شهر می توان به تولید شال , چلونگری , جاجیم بافی و صنایع چوبی اشاره کرد.

جاذبه های طبیعی شهر ماسال:

از آنجایی که ماسال از شهر های زیبای استان گیلان است و سرسبزی آن به چشم می آید دارای جاذبه های بسیاری است که هر کدام از آن ها جداگانه جای معرفی دارند به طور کلی یه نیم نگاهی به جاذبه هایش می اندازیم ؛ این جاذبه ها عبارتند از:

  1. غارها : 17 غار بزرگ و کوچک در ماسال وجود دارد که طویل ترین آن ها غار آویشو است که در بخش شاندرمن ماسال قرار دارد.
  2. مناطق جنگلی : پر از مناطق سرسبز و جنگلی همچون منطقه جنگلی طاسکوه و آری دول , گیله سرا و گردشگاه جنگلی ریزه مندان است.
  3. آبشارها : به شهر آبشار ها هم مشهور است به عنوان مثال : آبشار ویوز , آبشار خون و آبشار رامینه از آبشار های مهم شهر ماسال هستند.
  4. ییلاق ها : مناطق ییلاقی اش دلیل اصلی جذب گردشگران است ییلاق هایی مانند : ییلاق شالما , ییلاق اولسبلنگاه و ییلاق النزه واقعا دیدنی هستند.
  5. محل مرگ میرزا کوچک خان هم یکی از مکان های دیدنی ماسال است.

اقامت:

اگر قصد اقامت در ماسال را دارید یکی ار هتل هایی که اسم آن می درخشد هتل معصومی است علاوه بر این هتل اقامتگاهی هم با نام افرا در ییلاقات اولسبنگاه ماسال قرار دارد.

دهکده ی توریستی شاندرمن هم با 11 ویلای مجهز پذیرای شماست که با اندکی فاصله از ماسال واقع شده است.

به طور کلی بهتر است برای اقامت به ییلاقات ماسال بروید.

به امید آنکه روزی ایران گردیمان را کامل کنیم که ایران ما پر از زیبایی های بی نظیر است .laugh

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم...


نویسنده

این جاذبه توسط Arezoo74kh ثبت شده است

مشخصات

ماسال

امتیاز کاربران به :

ماسال

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)