header

قلعه گلاب بهبهان

آدرس

خوزستان - بهبهان - سردشت زیدون - روستای چم بستان

قلعه گلاب یکی از آثار تاریخی استان خوزستان است که در روستای چم بوستان از توابع بخش زیدون شهرستان بهبهان در ساحل جنوبی رودخانه زهره قرار دارد.

یکی از نامهای پر آوازه و نام آشنای این مناطق بی شک قلعه گلو یا گل و گلاب است که اهالی لیراوی آن را مرکز حکومت لیراوی کوه به رهبری امیر لیرو می دانند . نام این قلعه برای بسیاری آشنا ست و اتفاقات تاریخی زیادی در این قلعه به وقوع پیوسته است. اما اندک کسانی هستند که موقعیت این قلعه را دیده باشند .قلعه گلو در میان پنج روستای شله زار یک و دو ، گنجیگون ، چم بستون یا چم بستان و قلعه دز قرار دارد که نزدیک ترین روستا به قلعه گلو روستای چم بستون است که از بالای قلعه هم دیده می شود.

برای رفتن به قلعه گلو مسیری یک ساعت و نیمی را در میان دره ها باید پیاده روی کنید دو کوه ی که یکی با نام گل و دیگری با نام گلاب است و هر دو را با هم قلعه گلو می نامند با دره ای از هم جدا شده اند ؛ در ابتدای ورود به دره با دیواری بسیار قدیمی برخورد می کنید که به گفته اهالی  دروازه پیروز نام دارد . این دروازه از چنان استحکامی برخوردار بوده است که اگر فرد و یا افرادی می توانستند از آن عبور کنند آنها را پیروز می نامیدند. کوه قلعه گل تنها یک راه ورودی داشته است راهی که حتی دو نفر  هم شانه به شانه قادر به گذر از آن نبودند . در میانه این راه که یک سمت آن دیواره کوه و سمت دیگر مشرف به رودخانه زهره است اولین دروازه نگهبانی قرار دارد. دروازه به صورتی ساخته شده بود که فرد باید از میان آن عبور کند و پس از عبور از این دروازه و طی مسافتی صد متری به ورودی اصلی قلعه می رسید. این ورودی دارای ساختمان بزرگی بود که باز هم برای ورود باید از میان آن عبور می کردند. با عبور از این ساختمان در بلندای کوه قلعه گل قرار می گرفتند.

داستانهای بسیار زیادی از حمله ها به این کوه استوار نقل شده است ؛به روایتی کریم خان زند  و به روایتی کریم خان بویراحمدی برای گرفتن خراج به این قلعه حمله کرده بودند که اوج کشتار در این قلعه بوده است .


نویسنده

این جاذبه توسط Ali Dejbord ثبت شده است

مشخصات

قلعه گلاب بهبهان

مشخصات
جای پارک
به سختی
فضای باز
دارد

امتیاز کاربران به :

قلعه گلاب بهبهان

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)