header

سد طبس ملقب به سد شاه عباسی

۰ ۷۰ ۰ ۰

خراسان جنوبی - شهرستان طبس - ۵ کیلومتری روستای توریستی خرو در مسیر چشمه آبگرم حمام مرتضی‌علی


---

سد شاه عباسی ملقب به طاق شاه عباسی در روستای خرو در 27 کیلومتری شهر طبق قرار دارد، به افرادی که برای دیدن چشمه مرتضی علی به این روستا سفر می کنند پیشنهاد می شود مسیر آبگرم چشمه مرتضی علی را ادامه داده تا زیبایی های طاق عباسی را در مسیر رودخانه ببینند.

قدمت این طاق را به دوره صفویه نسبت می‌دهند و معتقدند که سنگ‌نگاره‌های بز کوهی که بر آن حک شده‌اند، نمادی از درخواست فراوانی آب، زایندگی و فراوانی نعمت است. عده‌ای هم این بزها را نمادی از فرشتگانی می‌دانند که برای نگهبانی آب، افزایش و فراوانی نعمت بر دیواره‌های طاق دعا می‌کنند.

سد تاخیری طبس یکی از نماد های خلاقیت و دور اندیشی ایرانی است. و ایرانیان با تلاشی که داشتند توانستند سدی را در گذشته احداث کنند که به طور آجری در میان دره  تنگ و تمامی موارد نظیر استحکام و امور فنی ان به طور کامل در نظر گرفته شده است  که خود هوش و ذکاوت انها را میرساند در واقع هنگام ورود اب به داخل سد پشت ان رسوب جمع نمیشود و این باعث پایداری هزار ساله سد خواهد شد بدون ان  که به تعمیری در طی سالیان نیاز داشته باشد ارتفاع این سد 25 متر میباشد و به نام دیگر طاق عباسی  شهرت یافته است این سد در برابر فشار زیاد اب تحمل بالایی دارد و میتوان گفت اولین سدی است که طی چندین سال کوچکترین آسیبی به ان وارد نشده است بر بدنه کوه های نزدیک ان حفره هایی وجود  دارد که باعث زیبایی دو چندان آن شده است.این جاذبه توسط علی رخشانی ثبت شده است

ثبت نظر جدید
۰ نظر ثبت شده
نظرات ثبت شده