یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان آذربایجان غربی دریاچه مارمیشو است. این دریاچه در 45 کیلومتری شهر زیبای ارومیه قرار گرفته است. این دریاچه که در منطقه ترگور، نزدیکی مرز ایران و ترکیه و در دره ی زیبا و سرسبز بانی قرار دارد قریب به  پنج هکتار وسعت داشته و عمق آن در نقاط مختلف بین 50 الی 60 متر تخمین زده شده و مامن ماهی های قزل آلاست. علاوه بر ماهی قزل آلای مشهور این دریاچه ماهی سفید و سمور نیز در این دریاچه زندگی می کنند. این دریاچه زیبا بر اثر زمین لرزه و ریزش سنگ های ارتفاعات مجاور و ایجاد یک سد طبیعی بر روی آب های مرزی بین ایران و ترکیه بوجود آمده است. رودخانه نازلوچای که از ارتفاعات بایبون و لوند سرچشمه می گیرد با طی مسافتی طولانی در نهایت در این دره زیبا دریاچه چشم نوازی را بوجود می آورد.

این جاذبه نزدیک را از دست ندهید : بازارچه مرزی شهر سرو ارومیه

 

دریاچه مارمیشو

اطراف دریاچه را ارتفاعات سرسبز و پوشیده از انواع پوشش های گیاهی ارزشمند فرا گرفته است. دور تا دور دریاچه را انبوه درختان صنوبر، بید، زالزالک، گز، عناب، بلوط و گردو فرا گرفته است که چشم انداز بسیار دلنوازی را بوجود آورده است. علاوه بر این درخت ها که دور تا دور دریاچه را محاصره کرده اند انبوه گیاهان دارویی و گل های بهاری نیز در اطراف دریاچه به چشم می خورد که سبب شده زنبورداری در اطراف این دریاچه رونق زیادی داشته باشد. بومادران، خارشتر، لاله کوهی، آویشن، زنبق، شیرین بیان و کاشنی تنها بخشی از پوشش گیاهی موجود در اطراف دریاچه را تشکیل می دهند. پرندگان بسیاری هم در اطراف این دریاچه به چشم می خورند که کبک و بلدرچین بیشترین جمعیت را به خود اختصاص می دهند.

از آنجا که هزاران سال قبل اقوام مسیحی آشوری در نزدیکی این دریاچه ساکن بوده اند نام رهبر بزرگ مسیحیان آشوری که مارشیمون بنیامین را بر روی این دریاچه کوچک نهاده اند. در اطراف دریاچه می توانید علاوه بر زنبورداران، چادرهای عشایری عشایران منطقه را نیز از نزدیک ببینید. برای رسیدن به این دریاچه پس از پشت سر گذاشتن شهر ارومیه و روستاهای پسان، بانی و هلانی به روستای زیبای مارمیشو رسیده و سپس مسیر سنگلاخی رسیدن به دریاچه را پیش رو بگیرید. بهار و تابستان بهترین فصل برای بازدید از این دریاچه زیبا و طبیعت استثنایی اطراف آن است. طبیعت کوهستانی این منطقه سبب شده تا اطراف دریاچه آب و هوای معتدل و بسیار دلچسبی داشته باشد.

عکس دریاچه مارمیشو