header

باغ شاهزاده ماهان

فاصله از مرکز استان 36.4 ک.م فاصله از شهرستان کرمان 35.7 ک.م فاصله از شهر ماهان 9.7 ک.م

آدرس

(کرمان - کرمان - ماهان)


حدود ۲ کیلومتری شهر ماهان و ۳۵ کیلومتری مرکز کرمان

شماره ها

0343377210

یکی از آثار دوره قاجار که در دوران فرمانروایی عبد الحمید میرزا ناصر الدوله بنا شده است و در استان کرمان شهرستان ماهان قرار دارد باغ شاهزاده ماهان می باشد این باغ یکی از 9 باغ ایرانی است که دریونسکو به ثبت رسیده است.اطلاعات مربوط به این باغ  به 35 زبان دنیا ترجمه شده است .

بنیانگذار این به باغ به طور کامل از زیبایی فضای اطراف این باغ استفاده کرده است به گونه ای که این باغ در هر 4 فصل سال  زیبای منحصر به فرد خود را دارد. عواملی مانند خاک حاصلخیز- آفتاب کافی - وزش باد مناسب واز همه مهمتر دسترسی به آب که از قنات «تیگران»  که در دامنه کوه های «جوپار» است تامین می شود باعث شده است این باغ به مکانی بسیار سرسبز با پوش های گیاهی متنوعی تبدیل شود . مساحت این باغ  مستطیل شکل 5.5 هکتار است که شیبی در حدود 4.6 درصد دارد فواره هایی به صورت آبفشانهای زیبا در درازای باغ قرار دارند که از زیباترین فواره های باغهای ایرانی هستند . این فواره ها بر پایه نیروی اختلاف ارتفاع کارکرد دارند. درازای باغ شازده 407 متر و پهنای آن 122متر است .

نهری زیبا در وسط باغ جاری است و در دو طرف نهر وآبشارها پیاده رو های مرکزی باغ واقع شده اند که با دو ردیف باغجه احاطه شده اند و پوشش گیاهی زیبایی را به وجود آورده اند. 

باغ شازهزاده یا شازده در مسیر عبور کرمان به بم و در جاده قدیمی ابریشم قرار دارد و همین موضوع باعث شده تا گردشگرانی که از این باغ دیدن می نمایند چند برابر شوند.

از بنا های این باغ می توان به کوشک- سردرخنه-و عمارت شاه نشین و حمام  اشاره کرد.  این باغ به دستور محمد حسین خان سردار ایروانی حاکم وقت کرمان ساخته شد . ساختمان درون این باغ سالها بعد توسط عبد الحمید میرزا ناصر الدوله در طول یازده سال حکمرانی  ( 1298 ه .ق تا 1309 ه.ق )ساخته شد . با مرگ ناصر الدوله بنا نیمه تمام ماند 

باغ شاهزاده ماهان با شماره 1012 در فهرست آثار ملی جای گرفته است . 


نویسنده

این جاذبه توسط sa.za ثبت شده است

مشخصات

باغ شاهزاده ماهان

مشخصات
اینترنت
رایگان
پارکینگ
دارد
کارت خوان
دارد
بوفه خوراکی
دارد
سرویس بهداشتی
دارد
آب آشامیدنی
دارد

امتیاز کاربران به :

باغ شاهزاده ماهان

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)