header

ارگ بهارستان یا باغ زرشکی بیرجند

۰ ۴۸ ۰ ۰

خیابان منتظری، محدوده کوچه پست قدیم


---

ارگ بهارستان که در بیرجند به باغ زرشکی هم شهرت دارد، از جمله آثار تاریخی دوره افشاریه می باشد که در سالهای 1205 و 1206 هجری قمری ساخته شده است. پناهنده شدن لطفعلی خان زند و همراهان وی در این ارگ، نشان از قدمت تاریخی آن دارد. زیبایی این باغ، آن را به یکی از بزرگترین و با شکوه ترین باغ های ایرانی تبدیل کرده است. ساختمان اصلی ارگ بهارستان بیرجند، کوشکی و به صورت هشت ضلعی است. از لحاظ نمای بیرونی، معماری آن مشابه با ارگ کریم خان زند در شیراز است. در نمای خارجی این ارگ از آجر کاری همراه با اشکال هندسی بهره گرفته شده است. 

بنای تاریخی این ارگ هم اکنون در فهرست آثار ملی ایران ثبت است. این در حالی است که قبل از ثبت در فهرست آثار ملی ایران، بخشی از آن توسط نهادهای دولتی دستخوش تغییراتی شده است. بخش دیگر این بنا، شامل قلعه ای دفاعی است که همراه با یک برج و همجنین حصاری از جنس خشت و گل است که بر اثر عوامل جوی تا حدودی به آن آسیب رسیده است. 

این بنا همچنین شامل حیاط اندرونی است که اطاق‌های دور تا دور آن را احاطه کرده اند. پس از تاسیس مدرسه شوکتیه که محلی برای تحصیل پسران بوده است، این بخش از ارگ به مدرسه دخترانه اختصاص یافت و نام مدرسه نسوان را بدان برگزیدند. اصلی ترین بخش کوشک این بنا مختص فضای شاه نشین بود که با تزئینات گچبری و آئینه کاری زیبایی مزین شده است. اتاق شاه نشین با توجه به اهمیتی که داشته است علاوه بر فرم خاص معماری مشرف بر کشتزار ها، عنابستانها ی مجاور و باغ بهارستان بوده است. 

 

 این جاذبه توسط علی رخشانی ثبت شده است

ثبت نظر جدید
۰ نظر ثبت شده
نظرات ثبت شده