آرامگاه شاه نعمت الله ولی

آدرس

ماهان، خیابان امام خمینی

شاه نعمت الله ولی یکی از ادیبان و شاعران قرن 8 هجری قمری بود که در 103 سالگی از این جهان رخت بر بست . این شاعر نیز در دوران صفویه می زیست.

مساحت آرامگاه شاه نعمت الله ولی در حدود 3500 متر مربع نیز می باشد و شامل ابنیه تاریخی فراوانی است که هر کدام نماد متفاوتی از معماری ایرانی می باشد .

از بنا های این آرامگاه می توان به بقعه که اتاقی با تاق گنبدی نیز می باشد اشاره کرد. از امتیازات این بقعه می توان به سنگ قبر آن اشاره کرد که ساخته شده از سنگ مرمر می باشد و نام 12 امام و آیاتی از قرآن بر روی این سنگ ها حک شده است.

یکی دیگر از بنا های این آرامگاه چله خانه می باشد که دارای فضای کوچکی است که شاه نعمت الله ولی در آن چله نشینی می کرده است.

بنای بعدی، رواق شاه عباسی می باشد که سر در بسیار زیبایی از جنس فولاد دارد که نام 12 امام بر روی آن به صورت برجسته حک شده است . 

از صحن های این آرامگاه می توان به صحن میرداماد، صحن اتابکی، صحن وکیلی و صحن حسینیه اشاره کرد .

آرامگاه شاه نعمت الله ولی نیز دارای موزه  و فروشگاه کتاب می باشد. در این موزه اشیاء با ارزشی  از جمله کشکول آراسته به خط و نقش ، تبر زین های تراشیده شده ،شمشیر های مرصع با جلد چرمی، سپر هایی از پوست کرگدن و فولاد، کتب های خطی با چاپ های سنگی ، ظروف چینی و بلورو ... وجود دارد.  

یکی از نکات جالب  این آرامگاه می توان به این نکته اشاره کرد که گنبد این آرامگاه به 11 قسمت مساوی تقسیم شده است . از نظر ریاضی معمولا محیط دایره به قسمت های مساوی زوج تقسیم می شود پس در پشت انتخاب عدد 11 برای این گنبد رازی نهفته است. پس ازبررسی های انجام شده پی بردند که حروف ابجد عدد11 معادل کلمه «هو» به معنای الله است و این نشان از ایمان و خلوص شاه نعمت الله ولی است.

آرامگاه شاه نعمت الله ولی در تاریخ 1310/10/15 با شماره 132 در فهرست آثار ملی نیز جای گرفت.


نویسنده

این جاذبه توسط sa.za ثبت شده است

مشخصات

آرامگاه شاه نعمت الله ولی

مشخصات
پارکینگ
دارد
نمازخانه
دارد
قابل استفاده برای
خانم ها و آقایان
سرویس بهداشتی
دارد
آب آشامیدنی
دارد
ورودی
پولی

امتیاز کاربران به :

آرامگاه شاه نعمت الله ولی

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)