header

آتشکده آذربغ، گنبد ملاحیدر

۰ ۹۰ ۰ ۰

36 کیلومتری شمال غربی شهر بابکف روستای کهتوکرها


---

آتشکده آذربغ، یکی از جاذبه های تاریخی شهر بابک از توابع استان کرمان است. این آتشکده در مسیر جاده انار به شهر بابک قرار دارد. قدمت این آتشکده تاریخی به دوران زرتشت می رسد. این آتشکده بنا به دلایلی در زمان اسکندر مقدونی به دست وی تخریب شد. اما بعدها این آتشکده در دوران اشکانیان توسط بابک بازسازی شد. شاید نام این آتشکده برگرفته از نام روستایی باشد که در نزدیکی آن و در شرق آتشکده واقع است؛ روستایی به نام آذریغ که امروزه با نام آدرباغ شناخته شده است.

اسناد تاریخ نشان می دهند که آتشکده آذربغ در گذشته و در زمان حمله افغان به ایران، توسط افغان ها به توپ بسته شد. در آن زمان، حاکم شهر بابک، شخصی به نام ملا قطب الدین حیدر بود که توسط سپاه محمود افغان به قتل رسید. در آن زمان چون این آتشکده برای مردم مقدس بود، حاکم را در آن به خاک سپردند. به همین خاطر به این آتشکده، گنبد ملاحیدر نیز گفته می شود.

متأسفانه این آتشکده سالهاست که مورد بی توجهی مسئولان و مردم محل قرار گرفته و بسیاری از بخش های آن تخریب گشته است. ولی به دلیل قدمتی که دارد هنوز مورد توجه باستان شناسان قرار می گیرد.این جاذبه توسط ساجده خردپژوه ثبت شده است

ثبت نظر جدید
۰ نظر ثبت شده
نظرات ثبت شده