header

مقبره احمد بن اسحاق قمی

آدرس

استان کرمانشاه ـ شهرستان سرپل ذهاب ـ بخش مرکزی ـ شهر سرپل ذهاب، خیابان راه کربلا

احمدبن اسحاق یکی از محدثان معروف زمان امام حسن عسگری ع بود و در سال ۲۵۰ ه.ق در سر پل ذهاب درگذشت. یکی دیگر از آثار دیدنی شهرستان سرپل ذهاب، آرامگاه احمد ابن اسحاق است که تقریبا در مرکز شهر قرار دارد و مهمترین زیارتگاه این شهر به حساب می‌آید. ساختمان قدیمی این بنا در اثر جنگ ویران شد و هم اکنون بارگاهی باشکوه و متناسب با شخصیت آن بزرگوار برپا شده‌است. صحن زیبای حرم که در قسمت شرقی آن قرار دارد با درختان زیبای اکالیپتوس در اعیاد مذهبی به عنوان مصلی استفاده می‌شود. درقسمت دیگری از صحن و اطراف آن قبرستان شهر قرار دارد. احمد بن اسحاق اشعری قمی، وکیل امام حسن عسکری علیه السلام در قم بود. مسجد امام حسن عسکری علیه السلام در قم به دست ایشان و به امر حضرت ساخته شده است. او از جمله کسانی است که امام عصرعجرا در طول حیات پدر بزرگوارشان ملاقات کرده است

آستان احمد بن اسحاق قمی در شهر سرپل ذهاب کرمانشاه، از مهم‌ترین آثار دیدنی و زیارتی این شهر است که تقریبا در مرکز شهر قرار دارد. ساختمان قبلی بنا در دوران جنگ ویران شد؛ اکنون بارگاه باشکوهی در آن‌جا سخته شده است. صحن حرم در اعیاد مذهبی به عنوان مصلی استفاده می‌شود. اطراف آن نیز قبرستان این شهر قرار گرفته است.

احمد بن اسحاق اشعری قمی، وکیل حضرت امام حسن عسکری (ع) در قم بوده است. ایشان به دستور امام در قم مسجدی با نام امام حسن عسکری در چهار راه بازار ساخته‌اند.

احمد بن اسحاق از کسانی است که حضرت مهدی (عج) را در طول حیات پدر بزرگوارشان ملاقات کرده است. شیخ طوسی می‌گوید: «در دوران نیابت نواب خاصه، عده‌ای مورد اعتماد و اطمینان بودند که توقیعاتی از سور حضرت برای آن‌ها ارسال ‌می‌شد. یکی از آن‌ها احمد بن اسحاق قمی بوده است.»

 


نویسنده

این جاذبه توسط مهدی پرچی ثبت شده است

مشخصات

مقبره احمد بن اسحاق قمی

امتیاز کاربران به :

مقبره احمد بن اسحاق قمی

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)