header

آبشار شلماش

توضیحات

آبشار زیبای شلماش یکی از زیباترین آبشارهای استان آذربایجان غربی است که در ردیف مهم ترین آبشارهای استان نیز قرار دارد. این آبشار زیبا که در مسیر حرکت رودخانه زاب کوچک ایجاد شده است در منطقه ای کوهستانی و بسیار زیبا با چشم اندازی از جنگل های سرسبز و پراکنده قرار گرفته است که بسیار چشم نواز است. شلماش در زبان کردی به معنای تخته سنگ بسیار بزرگ است و شاید طبیعت کوهستانی  تخته سنگ بزرگی که آبشار از بلندای آن پایین می آید سبب نامگذاری این آبشار به نام شلماش شده است. این آبشار که در 15 کیلومتری سردشت و 241 کیلومتری ارومیه قرار گرفته است در یک دره بسیار سرسبز و زیبا فرود می آید و نزدیکی حوضچه پایین دست آن یکی از نقاط جذاب برای تماشای آبشار است.

آنچه آبشار شلماش را جذاب تر می کند این است که این آبشار در واقع از سه آبشار مجزا تشکیل شده است. در ابتدا آبشار اول جاری شده و پس از طی مسافتی آنگاه بر روی آبشار دوم می ریزد. هر دو آبشار مسیری را طی کرده و در نهایت به آبشار سوم ملحق می شوند. آبشار اول از همان نزدیک پارکینگ این مجموعه قابل رویت است. آبشار دوم در میانه های دره و آبشار سوم تقریبا در اعماق دره قابل رویت است. شهرداری سردشت در اقدامی جالب یک مسیر پلکانی با 385 پله که با حصارکشی ایمن شده است را برای بالا رفتن از دره تا بلندای کوه ساخته است که حالا علاوه بر سهولت دسترسی به آبشارها باعث زیباتر شدن چشم انداز آبشار شده است.

آبشار 15 متری شلماش با سرعت زیادی به پایین آمده و در پایین دست صدای مهیبی را ایجاد می کند. قطرات آب با شدت خودشان را به سنگ های کف دره رسانده و با شتاب به اطراف پرت می شوند و منظره زیبایی را ایجاد می کنند. با پایین رفتن در طی مسیر کوهستانی بوی درختان بلوط، گردو و چنار هر مسافری را سرمست می کند. هوای خنک در کنار طبیعت جذاب و سرسبز این منطقه را به یک تفرجگاه شلوغ و پر رفت و آمد مبدل کرده است. پارکینگ، رستوران های کوچک، فروشگاه ها و سرویس بهداشتی از جمله امکانات رفاهی نزدیک آبشار است. این آبشار زیبا در فصل زمستان اغلب به طور کامل یخ می بندد که صحنه هایی بسیار زیبا خلق می کند.

فصل بهار پرآب ترین فصل این آبشار زیبا است و از اویل خرداد تا اواسط پاییز بهترین زمان برای بازدید از آبشار است چرا که از شدت سرمای هوای منطقه کاسته شده و هوای نزدیک آبشار نیز بسیار مطبوع است. این آبشار در نزدیکی روستای شلماش قرار گرفته است.

گردشگری ۷۲۴ همراه شماست

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

موقعیت نزدیکترین جاذبه های آذربایجان غربی روی نقشه

نظرات

نظر شما در مورد این جاذبه ؟